Nikołajew jeszcze się nie poddaje

Eduard Nikołajew, Jewgienij Jakowlew i Władimir Rybakow wygrali dziewiąty etap Rajdu Dakar w kategorii ciężarówek i zmniejszyli przewagę liderów do mniej niż 10 minut.

#505 Kamaz - Master: Eduard Nikolaev, Evgenii Iakovlev, Vladimir Rybakov

Autor zdjęcia: A.S.O.

Walka wśród najcięższych pojazdów nadal nie jest rozstrzygnięta. Wygraną praktycznie na pewno zapisze na swoje konto ekipa Kamaza, ale zwycięską załogę trudno jednoznacznie wskazywać.

Dziewiąty etap najlepiej rozpoczęli Nikołajew, Jakowlew i Rybakow. Tuż przed 120 kilometrem prowadzenie odebrali kolegom Andriej Karginow, Andriej Mokiejew oraz Iwan Małkow. Różnica wynosiła jedynie 10 sekund, a radość tych drugich nie trwała długo. Kamaz z numerem 509 już na kolejnej sekcji stracił ponad 7 minut.

Nikołajew, Jakowlew i Rybakow ponownie zostali liderami i na metę wjechali jako zwycięzcy odcinka. Drugie miejsce zajęli liderzy maratonu: Dmitrij Sotnikow, Ilgiz Achmetzjanow i Rusłan Achmadiejew. Tercet wolniej przejechał pierwszą połowę oesu, ale udana końcówka pozwoliła ograniczyć straty do głównych rywali w walce o końcowy prymat. Przed trzema ostatnimi etapami różnica wynosi 8 minut i 51 sekund na korzyść Sotnikowa.

Podium uzupełnili Martin Macik, Frantisek Tomasek i David Svanda, gorsi od Sotnikowa jedynie o 3 sekundy. Czwarte miejsce zajęli Anton Szibałow, Dmitrij Nikitin i Iwan Tartarinow w kolejnym Kamazie, a piątkę zamknęli Ignacio Casale, Alvaro Leon i Tomas Sikola.

Janus Van Kasteren, Marcel Snijders i Darek Rodewald stracili do Nikołajewa trochę ponad 19 minut i sklasyfikowani zostaną w połowie drugiej dziesiątki. Z kolei Tomas Vratny, Bartłomiej Boba i Jaromir Martinec nie wystartowali do dzisiejszego odcinka.