Price przed Petruccim

Toby Price pokonał Danilo Petrucciego na piątym etapie Rajdu Dakar 2022.

#18 Red Bull KTM Factory Racing: Toby Price

KTM Images

Motocykliści rywalizowali w czwartek na wschód od Rijadu, na odcinku specjalnym liczącym 345 kilometrów.

Na urozmaiconej trasie, zawierającej szybkie sekcje, wydmy, partie ze zdradliwą nawigacją oraz podmokłe podłoże, najlepiej spisał się Toby Price. Zawodnik fabrycznego zespołu KTM wskoczył na pierwsze miejsce w samej końcówce. Pokonał kolegę zespołowego Danilo Petrucciego. Włoch, który debiutuje w maratonie, zdobył tym samym pierwsze etapowe podium, dzień wcześniej bowiem wypadł z czołowej trójki po karze czasowej. Były zawodnik MotoGP stracił do Price’a 4.14, o zaledwie dwie sekundy pokonał Rossa Brancha.

Jose Ignacio Cornejo, reprezentant Hondy, mocno przyśpieszył w końcowej sekcji, ale rozminął się z trzecim miejscem o dwie sekundy. Drugi z zawodników HRC - Ricky Brabec miał piąty czas (+5.46.)

Kolejne miejsca zajęli: Klein (+7.35), Short (+8.43), Benavides (+8.56), Howes (+10.37). Michek (+11.21).

Lider rajdu - Sam Sunderland był trzynasty i utrzymał prowadzenie. Jednak jego przewaga nad Matthiasem Walknerem stopniała do 2.29. Na trzeciej lokacie pozostaje Adrien van Beveren (+5.59). Daniel Sanders jest czwarty (+8.01). Zawodnik GasGas w czwartek na większości międzyczasów notował najlepsze wyniki, ale w ostatniej sekcji stracił ponad dwanaście minut, a na mecie różnica ta wyniosła już 13.11.

Największy awans w generalce zaliczył Amerykanin – Skyler Howes. Wskoczył na piątą pozycję, jest najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem Husqvarny. Za sobą ma Lorenzo Santolino z Sherco i Pablo Quintanillę z obozu Hondy.

Środowy zwycięzca etapu – Joan Barreda był dzisiaj jedenasty, 23 minuty za zwycięzcą.

Maciej Giemza zamknął na piątym etapie czołową piętnastkę (+13.16). Konrad Dąbrowski był 30 (+22.19).

AKTUALIZACJA: Wobec ogromnego zapotrzebowania na samoloty i śmigłowce medyczne przeznaczone do zabezpieczenia etapu w kategorii motocykli, quadów i klasie historycznej, kierownictwo rajdu podjęło decyzję, krótko po południu lokalnego czasu, o przerwaniu rywalizacji, aby zapewnić bezpieczeństwo zawodnikom.

Etap samochodowy, który odbywa się w innym sektorze z niezależnymi zasobami służb medycznych, nie został dotknięty tym problemem.

Wyniki w kategoriach motocykli, quadów i klasie historycznej zostaną dostosowane do sytuacji zgodnie z obowiązującymi zasadami. Dyrekcja zawodów ma do dyspozycji kilka rozwiązań, które analizuje, aby znaleźć te najbardziej sprawiedliwe dla wszystkich, tych którzy ukończyli odcinek specjalny, jak i dla tych, którzy wciąż są na trasie.

Etap 5: Motocykle