ERC Rajd Wysp Kanaryjskich

Paddon pojechał najlepiej

Liderzy sezonu FIA ERC 2023 - Hayden Paddon i John Kennard wygrali pierwszy odcinek Rally Islas Canarias.

Hayden Paddon, John Kennard, Hyundai i20 N Rally2

Autor zdjęcia: Mateusz Banaś

Superoes wytyczono w kompleksie sportowym, który dzielą drużyny: piłkarska i koszykarska z Las Palmas. Trasa o długości niespełna 2 kilometrów przebiegała m.in. pod dachem hali Gran Canaria Arena.

Na wymagającej trasie najlepiej spisali się Paddon i Kennard. Nowozelandczycy o 0,4 s pokonali Andrea Nucitę i Rudy'ego Polleta. Trójkę skompletowali Simon Wagner i Gerald Winter [+0,7 s].

Filip Mares i Radovan Bucha byli pół sekundy za podium. Surhayen Pernia i Alba Sanchez [+1,3 s] zamknęli piątkę klasyfikacji generalnej, ale hiszpańska para nie punktuje w ERC. Grzegorz Grzyb i Jakub Wróbel mieli szósty rezultat [+1,4 s]. Jan Solans i Rodrigo Sanjuan - także jadący poza rundą ERC - finiszowali z siódmym wynikiem [+1,5 s] i o dziesiątą część sekundy wyprzedzili Laszlo Martina i Davida Berendiego.

Dziesiątkę uzupełniły dwa duety obsługiwane przez węgierski Tagai Racing Technology: Mads Ostberg i Patrik Barth [+1,7 s] oraz mistrzowie Polski: Tom Kristensson i Andreas Johansson [+1,9 s].

Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot stracili do Paddona 7,6 s i starczyło to do miejsca w połowie trzeciej dziesiątki.

Problemy na trasie mieli zwycięzcy odcinka kwalifikacyjnego: Jose Antonio Suarez i Alberto Iglesias. Hiszpanie nie pokonali prawidłowo beczek umieszczonych w hali oraz na parkingu. Stracili 11 s. Beczkę „strącili” także Efren Llarena i Sara Fernandez. Strata mistrzów Europy wyniosła jednak tylko 3 s.

W ERC3 osamotnieni jadą Jon Armstrong i Cameron Fair. Z kolei w ERC4 na pozycji liderów przenocują Roberto Dapra i Luca Guglielmetti.

W piątkowym programie widnieje sześć odcinków specjalnych. Pierwszy z nich ruszy o godzinie 11:28 polskiego czasu.