ORLEN 77. Rajd Polski - Zwycięstwo Łukjaniuka

Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow wygrali ORLEN 77. Rajd Polski, otwierający tegoroczne Rajdowe Mistrzostwa Europy. Zawody stanowiły również drugą rundę ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Alexey Lukyanuk, Alexey Arnautov, Citroen C3 Rally2

Autor zdjęcia: Tomasz Kaliński

Załoga Citroena C3 Rally2 wyszła na prowadzenie pod koniec sobotniej części rajdu i już ani razu nie oddali pierwszego miejsca. Powtórzyli sukces z 2019 roku udanie rozpoczynając tegoroczną kampanię o obronę tytułu w FIA ERC.

Andreas Mikkelsen i Ola Floene próbowali wywierać presję na Łukjaniuka, ale ostatecznie stanęli na drugim stopniu podium (+18,4s).

Bardzo udanie sezon mistrzostw Europy rozpoczęli Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Załoga Orlen Team pokazała bardzo dobre tempo podczas domowej imprezy, co zaowocowało trzecim miejscem w generale (+1.54.7) oraz zwycięstwem w rundzie ProfiAuto RSMP. Dla Marczyka i Gospodarczyka to pierwsze podium w generalce mistrzostw Europy.

Czwarte miejsce w rajdzie zajęli Nil Solans i Marc Marti. Do czołowej trójki stracili 1:11.5.

Kolejne miejsca zajęli Norbert Herczig/Ramon Ferencz (+3:44.8) i Efren Llarena/Sara Fernandez (+3:46.5).

W samej końcówce rajdu problemy z elektryką w Skodzie Fabii Rally2 evo mieli Wojciech Chuchała i Sebastian Rozwadowski. Spóźnili się przez to na finał na Karowej i ostatecznie stracili czwarte miejsce w rajdzie. Zostali sklasyfikowani na siódmej pozycji w generalce, drugiej w RSMP.

Dziesiątkę skompletowali Yoann Bonato/Benjamim Boulloud (+4:11.7), Erick Cais/Jindriska Zakova (+4:16.6) oraz Grzegorz Grzyb i Michał Poradzisz (+4:43.1), którzy stanęli na trzecim stopniu podium w RSMP.

Na zamykającym rajd odcinku Rally Poland 100th anniversary rozegranym na ulicy Karowej w Warszawie, najszybsi byli Craig Breen i Paul Nagle, Marczyk stracił do załogi Hyundaia i20 R5 0,2s, a Aleksiej Łukjaniuk 0,5s. Czwarty był Grzegorz Grzyb (+0,9s).

W ERC2 rajd wygrali Javier Pardo Siota i Adrian Perez Fernandez, Michał Pryczek i Jacek Pryczek zajęli piąte miejsce, a Dariusz Poloński i Łukasz Sitek szóste. W ERC Junior triumfowali Jon Amstrong i Phil Hall, w ERC3 Junior Sami Pajari i Enni Malkonen

W klasyfikacji ProfiAuto RSMP na podium stanęli Marczyk, Chuchała (+2:01.3) oraz Grzyb (+2:48.4). Adrian Chwietczuk i Jarosław Baran stracili do trójki 7,1s.

Tomasz Kasperczyk i Damian Syty w niedzielę odrobili sporo strat po sobotnim dachowaniu i kapciu, ostatecznie finiszując na piątej pozycji (+5:10.0). Jarosław Szeja i Marcin Szeja w drugim starcie w Hyundaiu i20 R5 w mistrzostwach Polski, zajęli szóste miejsce (+5:14.9).

Dziesiątkę skompletowali: Łukasz Kotarba/Tomasz Kotarba (+5:18.6), Zbigniew Gabryś/Krzysztof Janik (+7:04.3), Sylwester Płachytka/Jacek Nowaczewski (+10:16.3) oraz triumfatorzy klasy 3 - Radosław Typa i Paweł Pochroń (+11:04.2).

Ken Torn i Kauri Pannas finiszowali w klasie 3 21,2s za Typą, a Łukasz Byśkiniewicz i Zbigniew Cieślar 40,6s za Typą.

Jakub Brzeziński i Dariusz Burkat triumfowali w 2WD oraz klasie 4. Adam Sroka i Patryk Kielar stracili do nich 1:08.3, a Krzysztof Bubik i Dzienis Bartosz, zwycięzcy Open 2WD, 2:04.5. W trójce klasy 4 byli Błażej Gazda i Maciej Mikuliszyn. W Open 2WD za Bubikiem byli Damian Jakubowiak i Marcin Opala oraz Tomasz Wilk i Maciej Skubij.

W Open 4WD wygrali Michał Pryczek i Jacek Pryczek. Drugie miejsce zajęli Marek Rofeler i Marek Bała, a trzecie Marcin Kowal i Sebastian Lenkowski. W HR2 trójkę utworzyli: Karl Rumpler/Oliver Rumpler, Jacek Michalski/Adam Binięda oraz Paweł Grzywacz/Błażej Czekan.

Klasyfikacja ORLEN 77. Rajdu Polski po OS 14

1. Łukjaniuk/Arnautow (RUS/RUS, Citroen C3 Rally2)