Grand Prix Japonii: Okrążenie po okrążeniu

Max Verstappen wygrywając Grand Prix Japonii przypieczętował mistrzostwo świata F1 w sezonie 2022.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB18, battles with Charles Leclerc, Ferrari F1-75, for the lead at the start

Autor zdjęcia: Steve Etherington / Motorsport Images

Verstappen zdominował ograniczone czasowo zawody rozegrane na mokrym torze Suzuka. Triumfował z przewagą blisko pół minuty nad najbliższym rywalem, ale nie zdobył punktu za najszybsze okrążenie i wyglądało na to, że do świętowania sukcesu zabraknie mu jednego oczka.

Jednak kara pięciu sekund dla drugiego Leclerca, za nieprzepisowe zyskanie trwałej przewagi na ostatnim okrążeniu w walce z Perezem, zepchnęła kierowcę Ferrari na trzecie miejsce, za Meksykanina. Dzięki takim wynikom Verstappen ostatecznie sięgnął po mistrzowską koronę.

Niedługo po starcie wyścig został przerwany w trakcie drugiego okrążenia, ze względu na serię incydentów na torze i bardzo trudne, deszczowe warunki. Rywalizację wznowiono po blisko dwóch godzinach oczekiwania na bardziej sprzyjającą aurę.