Wygrał na niewłaściwych oponach

Lewis Hamilton pokonał 67 okrążeń na średnio twardych slickach i trzeci raz wygrał Grand Prix Monako. George Russell zajął 15, Robert Kubica - 18 miejsce.

Race winner Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 celebrates on the podium

Glenn Dunbar / Motorsport Images

Lider mistrzostw świata wyprzedził trzech rywali, jadących na Pirelli z białym paskiem - Maxa Verstappena, Sebastiana Vettela i Valtteriego Bottasa. Verstappen, który ostro atakował Lewisa w końcówce wyścigu, stracił podium z powodu kary 5 sekund za niebezpieczne wypuszczenie po pit stopie.

Pierre Gasly pojechał na dwa stopy, uzyskał najlepszy czas okrążenia i zajął piąte miejsce - przed Carlosem Sainzem, Daniiłem Kwiatem, Alexem Albonem, Danielem Ricciardo i Romainem Grosjeanem.

George Russell trzeci raz w tym sezonie zajął 15 miejsce. Robert Kubica jechał na 15 pozycji, ale został obrócony przez Antonio Giovinazziego na La Rascasse. Polak osiągnął metę jako osiemnasty, utrzymując za sobą Giovinazziego.

Robert Kubica, Williams FW42

Photo by: Mark Sutton / Sutton Images

Na średnio twardych oponach startowali Hülkenberg, Norris, Leclerc, Pérez, Stroll, Russell i Kubica. Reszta stawki otrzymała miękkie slicki. Hamilton obronił P1, ścigany przez Bottasa, Verstappena i Vettela. Ricciardo zepchnął Magnussena na P6. Gasly i Sainz wyprzedzili Kwiata. Robert Kubica awansował o dwie pozycje, mijając Russella i Giovinazziego, którzy ścięli pierwszy zakręt. Leclerc popełnił ten sam błąd, ale oddał miejsce Grosjeanowi. Räikkönen i Stroll zaliczyli kontakt na nawrocie.

W trakcie drugiego okrążenia Charles Leclerc minął Lando Norrisa pod Grand Hotelem. Na ósmym kółku kierowca z Monako poradził sobie z Romainem Grosjeanem na La Rascasse. Okrążenie dalej, w tym samym miejscu Leclerc zaatakował Nico Hülkenberga i doszło do kolizji. Resztki prawej tylnej opony zdemolowały podłogę Ferrari. Po pit stopie Leclerc spadł na 20 miejsce. Hülkenberg zjechał po twarde opony.

Interwencja samochodu bezpieczeństwa ściągnęła na pit lane czołową szóstkę oraz Russella (choć jechał za Kubicą). Hamilton otrzymał Pirelli z żółtym paskiem. Vettelowi założono twarde slicki - podobnie jak Verstappenowi, wypuszczonemu tuż przed Bottasem. Max został ukarany 5 sekundami. Bottas wrócił z powodu uszkodzenia opony i spadł na czwarte miejsce.

Po 14 okrążeniu wznowiono ściganie. Robert Kubica stracił 15 miejsce, obrócony przez Antonio Giovinazziego na La Rascasse. Hülkenberg i Russell objechali przeszkodę. Giovinazzi spadł na koniec stawki.

Charles Leclerc zjechał po miękkie opony, a po następnym okrążeniu został wycofany z wyścigu. Robert Kubica zmienił opony na twarde i znalazł się 21 sekund za Giovinazzim (21). Włocha ukarano 10 sekundami za spowodowanie kontaktu z Williamsem nr 88.

Kilka kropel deszczu nie wpłynęło na warunki na torze. Gasly (27), Sainz (30) i Kwiat (32) zjechali po średnio twarde opony. Robert Kubica, szybszy od Hamiltona (1.17,388 na 33 okrążeniu), zmniejszył stratę do Giovinazziego z 24 do 13 sekund. Lance Stroll po pit stopie znalazł się 5 sekund przed polskim kierowcą.

Dopiero na 41 okrążeniu Hamilton zdublował Kubicę. Giovinazzi otrzymał Pirelli z żółtym oznaczeniem, wracając na tor 13 sekund za Kubicą. Atakowany przez Sergio Péreza, Kevin Magnussen ściął szykanę.

Kimi Räikkönen spadł na 17 miejsce po zmianie opon na średnio twarde (46). Lance'a Strolla, który w pojedynku z Kimim ściął szykanę, ukarano 5 sekundami. Romain Grosjean pokonał 50 okrążeń na miękkich oponach. Po pit stopie kierowca Haasa przejechał białą linię i został ukarany 5 sekundami.

Lewis Hamilton jechał wolniej od ostatniego, narzekając na niewłaściwe ogumienie. - Nie wiem co myśleliście, zakładając te opony - mówił przez radio. - Teraz musicie liczyć na cud...

Pierre Gasly zjechał po miękkie slicki nie tracąc piątego miejsca (62). Rozpoczął się pojedynek o bonusowy punkt za najszybsze okrążenie. Valtteri Bottas uzyskał 1.15,163. Gasly odpowiedział wynikiem 1.14,567, a następnie 1.14,279.

Max Verstappen jadący tuż za Mercedesem numer 44, otrzymał więcej mocy - przełączył silnik na Mode 7. - To wspaniała wiadomość! - ironizował Hamilton, poinformowany o tym przez radio.

W trakcie 70 okrążenia Verstappen bezskutecznie zaatakował pod Grand Hotelem. Potem ściął szykanę pod basenem (71) i ponownie przypuścił atak na nawrocie (74). Podczas 76 okrążenia doszło do kontaktu Max zablokował koło na hamowaniu i uderzył w lewe tylne koło Mercedesa Hamiltona na Nouvelle Chicane.

Przed metą Lewis zdublował Giovinazziego, ale nie wyprzedził po raz drugi Kubicy.