Bakkerud najszybszy w chaotycznych kwalifikacjach

Pierwsze kwalifikacje w Höljes padły łupem Andreasa Bakkeruda.

Andreas Bakkerud, Monster Energy RX Cartel

FIA World Rallycross

Norweg z zespołu Monster Energy RX Cartel okazał się szybszy o 0,177 sekundy od Timura Timerzjanowa. Kolejne miejsca zajęli Niclas Grönholm, Kevin Hansen, Jānis Baumanis, Rokas Baciuška i debiutant w World RX, Jere Kalliokoski.

Kevin Hansen przeżył dramatyczny pierwszy zakręt w wyścigu 1 i znalazł się za Rokasem Baciušką. Oliver Bennett wypadł na drugim okrążeniu, zatrzymując Mini na poboczu. Baciuška zaliczył  moment przed Joker Lapem i to kosztowało go zwycięstwo. Kevin Hansen minął metę 0,414 sekundy przed Litwinem. Jako następni finiszowali Krisztián Szabó (+2,213) i Kjetil Larsen (+9,202).

Sebastian Eriksson wywiózł Timmy'ego Hansena na pobocze pierwszego zakrętu. Po hopie lider mistrzostw przebił lewą tylną oponę. Eriksson jadący Fiestą z uszkodzonym prawym tyłem, wyprzedził Fabiena Paillera. Zwycięstwo w drugim wyścigu przypadło Cyrilowi Raymondowi. Za Clio dotarli do mety Eriksson (+0,397), Fabien (+1,521) i Jonathan Pailler (+2,066) oraz Timmy Hansen (+10,4040) - dwudziesty w wynikach Q1.

Kevin Eriksson został wywieziony na pierwszym zakręcie w wyścigu 3. Szwed zaliczył Joker Lap wraz z Scheiderem i Chicheritem. Prowadził Jere Kalliokoski. Guillaume De Ridder spadł na koniec stawki. Eriksson odebrał drugie miejsce Scheiderowi i ukończył wyścig 0,758 sekundy za Kalliokoskim. Timo Scheider (+3,494) przed metą obrócił Mégane Guerlaina Chicherita (+10,112). Guillaume De Ridder zamknął klasyfikację (+19,491).

Hyundai Reinisa Nitišsa rolował na poczatku czwartego wyścigu. Polo Philipa Gehrmana wpadło w żwir na drugim okrążeniu. Timur Timerzjanow pokonał Jānisa Baumanisa o 1,868 sekundy. Top 3 uzupełnił Ulrik Linnemann w Civic'ku (+13,180).

W końcowym starciu również nie zabrakło dramatu na pierwszym zakręcie. Anton Marklund wywiózł na pobocze Kevina Abbringa. Prowadził Bakkerud przed Grönholmem. Pozostała trójka przejechała przez Joker Lap. Niclas Grönholm po Joker Lapie spadł za Liama Dorana, ale wyprzedził Anglika (3). Doran przebił prawą tylną oponę. Andreas Bakkerud zaliczył Joker Lap na ostatnim okrążeniu - i wygrał z przewagą 1,616 s nad Grönholmem. Anton Marklund (+6,645) na ostatnim zakręcie zderzył się z Liamem Doranem. Audi Dorana czołowo uderzyło w skarpę.