Łukaszczyk z rekordem

Szymon Łukaszczyk, jadący Mitsubishi Lancerem Evo V, zdecydowanie wygrał 13 Rundę Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski – 16 Wyścig Górski Prządki.

Wyścig Górski Prządki

Agnieszka Wołkowicz

Kierowca z Zakopanego był najszybszy w trzech podjazdach treningowych, pobijając przy okazji ubiegłoroczny rekord trasy Michała Ratajczyka wynikiem 1:47,853.

Na starcie do podjazdów wyścigowych pojawiło się 49 kierowców. Zabrakło  Roberta Sługockiego, który podczas drugiego podjazdu treningowego zdemolował swojego Mitsubishi Lancera. Kierowca został przewieziony do szpitala z urazami nogi i kręgosłupa.

W pierwszym podjeździe wyścigowym, wygranym przez Łukaszczyka, na kolejnych miejscach zameldowali się Dubai (Mitsubishi Lancer Bergmonster)  i Andrzej Szepeniec (Mitsubishi Lancer). Drugi podjazd przerwano na skutek gwałtownej ulewy. Zawodnicy, którzy jeszcze nie wystartowali, powrócili do swoich stanowisk serwisowych celem zmiany opon na deszczowe. W tych trudnych warunkach najszybciej pojechał Andrzej Szepieniec, wyprzedzając Łukaszczyka i Dubaia.  Zabrakło mu jednak 2,068 sekundy do wygranej i ostatecznie zajął drugie miejsce. Trzeci stopień podium należał w sobotę do Dubaia. Szymon Łukaszczyk zwyciężając w przedostatniej rundzie GSMP odebrał w strugach deszczu puchar ufundowany przez Dwór Kombornia Hotel & SPA dla najszybszego kierowcy zawodów. Oficjalną uroczystość wręczania pucharów, ze względu na ulewny deszcz przeniesiono na niedzielę.

Po  wypadku Sługockiego, Roman Baran, który  zajął w sobotę drugie miejsce ulegając Karolowi Krupie, może się już cieszyć z tytułu Mistrza Polski w Grupie A.

W grupie A/PL toczyła się bardzo wyrównana walka. W pierwszym podjeździe wyścigowym najszybciej pojechał Marcin Dopierała (Mitsubishi Lancer Evo VI), różnice w czołówce grupy nie przekraczały trzech sekund. Zmienne warunki pogodowe zadziałały na korzyść  Arkadiusza Borczyka (Honda Civic) który, choć nie wygrał żadnego z podjazdów wyścigowych znalazł się na pierwszym miejscu.

Grupa E 0 to popis Pawła Frączka (Honda Civic Type R), który we wszystkich pięciu podjazdach był najszybszy; dopiero niedzielna runda GSMP rozstrzygnie o tytule mistrzowskim w tej grupie.

Zawody miały wyjątkową oprawę, nie brakowało także atrakcji dla kibiców, którzy m.in. mogli podziwiać widowiskowe pokazy driftu.

W niedzielę 29 września rozegrana zostanie ostatnia runda sezonu 2019 GSMP. Podjazdy treningowe rozpoczną się o godz. 8:30.

16 Wyścig Górski Prządki został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.