Zasubskrybuj

Zarejestruj się za darmo

  • Szybki dostęp do ulubionych artykułów

  • Zarządzanie powiadomieniami o najświeższych wiadomościach i ulubionych kierowcach

  • Wyraź swoją opinię poprzez komentowanie artykułów

Motorsport prime

Poznaj kontent premium
Zasubskrybuj

Edycja

Polska
IMSA Daytona 24 Hours

MSR Acura wygrywa Rolex 24 Daytona

W pierwszym wyścigu kategorii GTP w Rolex 24 Daytona triumfuje Acura zespołu Meyer Shank Racing. W klasie LMP2 obserwowaliśmy pasjonujący fotofinisz.

#60 Meyer Shank Racing w/ Curb Agajanian Acura ARX-06: Tom Blomqvist, Colin Braun, Helio Castroneves, Simon Pagenaud

Tom Blomqvist, Colin Braun, Helio Castroneves i Simon Pagenaud wygrali 61. edycję Rolex 24 Daytona w Acurze wystawianej przez Meyer Shank Racing. W wyścigu otwierającym sezon IMSA 2023 w najwyższej klasie GTP odbyła się premiera pojazdów LMDh z napędem hybrydowym.

Acura ARX-06 z numerem 60, wykorzystywana przez MSR, okazała się nie tylko niezawodnym, ale i najszybszym samochodem. W szczególności Tom Blomqvist, który prowadził zarówno podczas pierwszego, jak i ostatniego przejazdu, pokazał dobre czasy okrążeń w wyścigu po wcześniejszym zdobyciu Pole Position.

Zespołowi Michaela Shanka i Jima Meyera udało się tym samym powtórzyć sukces z poprzedniego roku. Blomqvist, Castroneves i Pagenaud również byli wtedy częścią składu. Dla Castronevesa jest to trzecie z rzędu zwycięstwo w Daytonie, ponieważ był on częścią zwycięskiego składu Wayne Taylor Racing w 2021 roku.

WTR, czyli zwycięska drużyna z 2019, 2020 i 2021 roku była teraz „tylko” druga po raz drugi z rzędu. Tym razem drugie miejsce zdobyli Ricky Taylor, Filipe Albuquerque, Louis Deletraz i Brendon Hartley. Renger van der Zande, Sebastien Bourdais i Scott Dixon zajęli trzecie miejsce w pierwszym z dwóch Ganassi-Cadillaców. Richard Westbrook, Alex Lynn i Earl Bamber w drugim Ganassi-Cadillacu zajęli czwarte miejsce.

Czytaj również:

Pipo Derani, Alexander Sims i debiutant w IMSA, Jack Aitken, zajęli piątą pozycję w Cadillacu zespołu Action Express Racing. Załoga straciła jednak 12 okrążeń do zwycięzców po nocnych problemach ze skrzynią biegów.

Lepsze z dwóch BMW M Hybrid V8 ukończyło wyścig na szóstym miejscu. Samochód z numerem 24 stracił okrążenie do liderów, kiedy w godzinach porannych miał problemy z hybrydą, a następnie kolejne straty zostały spowodowane przez zmianę hamulców.

Siostrzane BMW #25 było pierwszym samochodem GTP, który wpadł w kłopoty w pierwszej godzinie wyścigu. Problematyczna okazała się usterka MGU. Samochód ostatecznie ukończył 131 okrążeń za liderami.

Podczas gdy BMW brakowało tempa, by walczyć o zwycięstwo, Porsche dobrze radziło sobie z parą nowych 963, dopóki oba samochody nie napotkały problemów technicznych. Jako pierwszy tempo stracił samochód #7 Matta Campbella, Felipe Nasra i Michaela Christensena, który stracił 35 okrążeń z powodu wymiany akumulatora.

Siostrzany samochód #6 Nicka Tandy'ego, Mathieu Jamineta i Dane'a Camerona był w rywalizacji o zwycięstwo aż do godzin porannych, kiedy Tandy się obrócił. Kolejne żółte flagi pozwoliły Brytyjczykowi odzyskać jedno okrążenie za liderami, jednak wtedy samochód zakończył jazdę w chmurze dymu.

Czytaj również:

Fotofinisz w LMP2

Zespół Proton Competition skradł zwycięstwo w LMP2 w rewelacyjnym finiszu, gdy James Allen z  Oreci #55 pokonał Bena Hanleya w Crowdstrike Racing by APR #04 o zaledwie 0,016 sekundy.

Wyglądało na to, że Hanley zrobił wystarczająco dużo, aby odnieść zwycięstwo w samochodzie, który dzielił z George'em Kurtzem, Mattem McMurrym i Estebanem Gutierrezem, kiedy zostawił za sobą TDS Racing #35 Joba van Uiterta w pierwszym zakręcie.

Hanley nie wziął jednak pod uwagę późnej szarży Allena, który na początku ostatniego okrążenia dojechał do zderzaka samochodu Crowdstrike Racing i podjął próbę wyprzedzenia po zewnętrznej w pierwszym zakręcie, która została zdecydowanie zablokowana.

Allen trzymał się blisko swojego rywala i przed samą metą wyjechał z jego tunelu aerodynamicznego, aby skraść zwycięstwo z najmniejszą możliwą przewagą dla siebie i kolegów z drużyny - Freda Poordada, Francesco Pizziego i Gianmarii Bruniego.

Zespół AF Corse uzupełnił podium w składzie Francois Perrodo, Matthieu Vaxiviere, Julien Canal i Nicklas Nielsen.

LMP3

Załoga AWA Duqueine #17, w skład której wchodzili Anthony Mantella, Wayne Boyd, Nico Varrone i Thomas Merrill, przetrwali wyścig na wyniszczenie, aby odnieść zwycięstwo, korzystając z problemów ze skrzynią biegów samochodu Sean Creech Motorsport #33.

Pojazd, którym jechali Lance Willsey, Joao Barbosa, Nico Pino i Nolan Siegel, zajął drugie miejsce w klasie, wyprzedzając Performance Tech Motorsports #38 Johna De Angelisa, Christophera Allena, Connora Bluma i Camerona Shieldsa.

GTD i GTD Pro

Wyróżnienia w klasie GT zostały podzielone między Mercedesa i Astona Martina odpowiednio w kategoriach GTD Pro i GTD. Pierwszym samochodem na mecie był zwycięzca klasy GTD, Heart of Racing #27, czyli Aston Martin Vantage GT3 Romana De Angelisa, Marco Sorensena, Iana Jamesa i Darrena Turnera.

Zespół Magnus Racing, w skład którego wchodzą John Potter, Andy Lally, Spencer Pumpelly i Nicki Thiim, pokonał McLarena Inception Racing Brendana Iribe, Frederika Schandorffa, Olliego Millroya i Marvina Kirchhofera, zajmując drugie miejsce - dając dublet marce Aston Martin.

W pewnym momencie Heart of Racing wyglądało dobrze w walce o zwycięstwo w kategorii GTD Pro, ale Aston Martin Vantage #23 Alexa Riberasa, Davida Pittarda i Rossa Gunna stracił w nocy koło z powodu awarii piasty.

To przyniosło trójstronną potyczkę między Mercedesem WeatherTech Racing #79, pojedynczą fabryczną Corvette C8.R i Lexusem RC F Vasser Sullivan #14.

Maro Engel z Mercedesa wykonał manewr, który okazał się zwycięski, kiedy wyprzedził Lexusa Jacka Hawkswortha w pierwszym zakręcie, co dało samochodowi WeatherTech, również prowadzonemu przez Julesa Gounona, Daniego Juncadellę i Coopera MacNeila, chwilę wytchnienia w końcówce zawodów.

Engel ostatecznie pokonał Hawkswortha o 3,9 sekundy, podczas gdy Antonio Garcia dotarł do mety jako trzeci, dzieląc sukces z Jordanem Taylorem i Tommym Milnerem.

Poz. Klasa Nr Kierowca Okr. Czas Strata
1 GTP 60 United Kingdom Tom Blomqvist
United States Colin Braun
Brazil Hélio Castroneves
France Simon Pagenaud
783 -  
2 GTP 10 United States Ricky Taylor
Portugal Filipe Albuquerque
Switzerland Louis Deletraz
New Zealand Brendon Hartley
783 4.190 4.190
3 GTP 01 France Sébastien Bourdais
Netherlands Renger van der Zande
New Zealand Scott Dixon
783 9.630 9.630
4 GTP 02 New Zealand Earl Bamber
United Kingdom Alex Lynn
United Kingdom Richard Westbrook
783 11.176 11.176
5 GTP 31 Brazil Pipo Derani
United Kingdom Alexander Sims
United Kingdom Jack Aitken
771 12 laps  
6 GTP 24 Austria Philipp Eng
Brazil Augusto Farfus
Germany Marco Wittmann
United States Colton Herta
768 15 laps  
7 LMP2 55 United States Fred Poordad
Italy Francesco Pizzi
Australia James Allen
Italy Gianmaria Bruni
761 22 laps  
8 LMP2 04 United States George Kurtz
United Kingdom Ben Hanley
United States Matt McMurry
Mexico Esteban Gutiérrez
761 22 laps  
9 LMP2 88 France François Perrodo
France Matthieu Vaxivière
France Julien Canal
Denmark Nicklas Nielsen
761 22 laps  
10 LMP2 35 France François Heriau
Netherlands Giedo van der Garde
United States Josh Pierson
Netherlands Job Van Uitert
761 22 laps  
11 LMP2 8 Canada John Farano
New Zealand Scott McLaughlin
United States Josef Newgarden
Kyffin Simpson
759 24 laps  
12 LMP2 51 United States Eric Lux
Canada Devlin DeFrancesco
United States Austin Cindric
Brazil Pietro Fittipaldi
758 25 laps  
13 LMP2 52 United States Ben Keating
France Paul-Loup Chatin
Alex Quinn
France Nicolas Lapierre
757 26 laps  
14 GTP 7 Australia Matt Campbell
Brazil Felipe Nasr
Denmark Michael Christensen
749 34 laps  
15 LMP3 17 Canada Anthony Mantella
United Kingdom Wayne Boyd
Nico Varrone
United States Thomas Merrill
737 46 laps  
16 GTD 27 Canada Roman De Angelis
Denmark Marco Sorensen
United Kingdom Ian James
United Kingdom Darren Turner
729 54 laps  
17 GTD PRO 79 United States Cooper MacNeil
Spain Daniel Juncadella
France Jules Gounon
Germany Maro Engel
729 54 laps  
18 GTD 44 United States John Potter
United States Andy Lally
United States Spencer Pumpelly
Denmark Nicki Thiim
729 54 laps  
19 GTD PRO 3 Spain Antonio Garcia
United States Jordan Taylor
United States Tommy Milner
729 54 laps  
20 GTD PRO 14 United Kingdom Jack Hawksworth
United Kingdom Ben Barnicoat
United Kingdom Mike Conway
729 54 laps  
21 GTD 70 Brendan Iribe
Switzerland Frederik Schandorff
United Kingdom Ollie Millroy
Germany Marvin Kirchhofer
729 54 laps  
22 GTD 66 Sheena Monk
United Kingdom Katherine Legge
Germany Mario Farnbacher
United States Marc Miller
729 54 laps  
23 GTD 12 United States Aaron Telitz
United States Frankie Montecalvo
United States Kyle Kirkwood
Canada Parker Thompson
728 55 laps  
24 GTD PRO 63 Italy Andrea Caldarelli
Italy Mirko Bortolotti
South Africa Jordan Lee Pepper
France Romain Grosjean
728 55 laps  
25 GTD PRO 9 Austria Klaus Bachler
France Patrick Pilet
Belgium Laurens Vanthoor
728 55 laps  
26 GTD 93 Ashton Harrison
Costa Rica Danny Formal
Canada Kyle Marcelli
Australia Ryan Briscoe
727 56 laps  
27 GTD 78 Mikhail Goikhberg
Italy Loris Spinelli
Benja Hites
Italy Marco Mapelli
726 57 laps  
28 GTD 1 United States Bryan Sellers
United States Madison Snow
United States Corey Lewis
Belgium Maxime Martin
726 57 laps  
29 LMP3 33 United States Lance Willsey
Portugal Joao Barbosa
Nicolas Pino
Nolan Siegel
725 58 laps  
30 GTD 16 United States Ryan Hardwick
Belgium Jan Heylen
Canada Zacharie Robichon
Norway Dennis Olsen
723 60 laps  
31 LMP3 38 John DeAngelis
Christopher Allen
Australia Cameron Shields
Connor Bloum
721 62 laps  
32 GTD 023 Onofrio Triarsi
Charles Scardina
Italy Alessio Rovera
Italy Andrea Bertolini
719 64 laps  
33 GTD 77 United States Alan Brynjolfsson
United States Trent Hindman
Max Root
France Kevin Estre
719 64 laps  
34 GTD PRO 53 United States Mark Kvamme
United States Trenton Estep
Denmark Jan Magnussen
United States Jason Hart
717 66 laps  
35 LMP3 13 Canada Orey Fidani
United Kingdom Matthew Bell
Germany Lars Kern
Germany Moritz Kranz
717 66 laps  
36 GTD PRO 23 United Kingdom Ross Gunn
Spain Alex Riberas
David Pittard
716 67 laps  
37 LMP3 85 United States Till Bechtolsheimer
Netherlands Tijmen van der Helm
United States Luca Mars
United States Mason Filippi
715 68 laps  
38 GTD 19 Italy Raffaele Giammaria
France Franck Perera
Italy Claudio Schiavoni
Switzerland Rolf Ineichen
714 69 laps  
39 GTD 57 United States Russell Ward
Switzerland Philip Ellis
Netherlands Indy Dontje
Austria Lucas Auer
710 73 laps  
40 GTD 80 PJ Hyett
Seb Priaulx
United States Gunnar Jeannette
United Kingdom Harry Tincknell
710 73 laps  
41 GTD 32 United States Mike Skeen
Canada Mikael Grenier
United States Kenton Koch
Maximillian Goetz
709 74 laps  
42 GTP 6 France Mathieu Jaminet
United Kingdom Nick Tandy
United States Dane Cameron
700 83 laps  
43 GTD 91 Alan Metni
Netherlands Kay van Berlo
Australia Jaxon Evans
France Julien Andlauer
699 84 laps  
44 GTD 96 United States Patrick Gallagher
United States Robby Foley
Michael Dinan
Germany Jens Klingmann
695 88 laps  
45 GTD PRO 64 United States Ted Giovanis
United States Hugh Plumb
United States Matt Plumb
United States Owen Trinkler
674 109 laps  
46 GTD 83 Switzerland Rahel Frey
Belgium Sarah Bovy
Michelle Gatting
Doriane Pin
659 124 laps  
47 GTD 21 Mann Simon
Argentina Luis Perez Companc
Spain Miguel Molina
Italy Francesco Castellacci
655 128 laps  
48 GTP 25 United States Connor de Phillippi
United Kingdom Nick Yelloly
South Africa Sheldon Van Der Linde
United States Colton Herta
652 131 laps  
49 LMP2 20 Denmark Dennis Andersen
United Arab Emirates Ed Jones
Denmark Anders Fjordbach
Italy Raffaele Marciello
646 137 laps  
50 GTD PRO 95 United States Bill Auberlen
Chandler Hull
Canada Bruno Spengler
United States John Edwards
635 148 laps  
51 LMP3 87 Japan Yu Kanamaru
Canada James Vance
Serravalle Antonio
United States Nicholas Boulle
618 165 laps  
52 LMP2 18 Dwight Merriman
United Kingdom Ryan Dalziel
Christian Rasmussen
United Kingdom Oliver Jarvis
510 273 laps  
53 LMP3 36 United States Jarett Andretti
Colombia Gabby Chaves
United States Dakota Dickerson
Sweden Rasmus Lindh
371 412 laps  
54 LMP3 43 Sebastian Alvarez
Singapore Danial Frost
United States James French
Guilherme de
368 415 laps  
55 GTD 42 United States Robert Megennis
United States Jaden Conwright
Kerong Li
Alessio Deledda
356 427 laps  
56 GTD PRO 62 Italy Alessandro Pier Guidi
United Kingdom James Calado
Brazil Daniel Serra
Italy Davide Rigon
349 434 laps  
57 GTD 92 United States David Brule
United States Alec Udell
United States Andrew Davis
Netherlands Jeroen Bleekemolen
278 505 laps  
58 LMP2 11 Thomas Steven
Denmark Mikkel Jensen
Scott Huffaker
Netherlands Rinus van Kalmthout
249 534 laps  
59 GTD 75 Australia Kenny Habul
Germany Luca Stolz
Germany Fabian Schiller
Zimbabwe Axcil Jefferies
233 550 laps  
60 LMP3 74 United States Gar Robinson
Brazil Felipe Fraga
Netherlands Glenn van Berlo
Australia Josh Burdon
89 694 laps  
61 GTD 47 Italy Roberto Lacorte
Italy Giorgio Sernagiotto
Italy Antonio Fuoco
Italy Alessandro Balzan
44 739 laps  

Bądź częścią społeczności Motorsport.com

Dołącz do rozmowy
Poprzedni artykuł Kierowcy krytykują osłabienie LMP2
Następny artykuł Historyczny finisz w klasie LMP2

Najciekawsze komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Może chcesz napisać pierwszy?

Zarejestruj się za darmo

  • Szybki dostęp do ulubionych artykułów

  • Zarządzanie powiadomieniami o najświeższych wiadomościach i ulubionych kierowcach

  • Wyraź swoją opinię poprzez komentowanie artykułów

Motorsport prime

Poznaj kontent premium
Zasubskrybuj

Edycja

Polska