Święto Rotaxa na La Conca

252 kartingowców z ponad 60 państw uczestniczyło w 11 edycji Rotax Max Challenge Grand Finals.

Siedmiodniową imprezę przeprowadzono na Kartodromo La Conca w Muro Leccese. Polskę reprezentowali tegoroczny wicemistrz Junior Max, Bartłomiej Mochnacki (A. Wschodni/CRG Poland) oraz mistrz Senior Max, Artur Janosz (UKSM Krak-Kart/UniQ Racing).

Nowością w światowym finale byli dostawcy wózków w Junior Max - Sodi Kart, oraz w DD2 Masters - Haase. Klasy DD2 i Senior Max korzystały z kartów CRG. Wózki były losowane przez zawodników.

Obydwaj polscy kartingowcy uzyskali 41 wynik w czasówce. Artur Janosz zajął 64 miejsce po wyścigach w grupach. Bartłomiej Mochnacki, 39 po eliminacjach, awansował do finału dzięki 6 lokacie w repasażu. W prefinale został sklasyfikowany na 34 miejscu, finał ukończył jako 26. Tasujący się na czele Julian Wagner i Jack Barlow wpadli na siebie na ostatnim okrążeniu. Nowy lider, Joel Affolter na końcowym nawrocie skierował na trawę Alvaro Otero. Zamieszanie wykorzystał Estończyk Martin Rump, który minął metę przed Jordim van Moorselem. Po dekoracji i finale seniorów, Rumpa wykluczono za niezgodną z regulaminem, regulację mocowania fotela. Wygrana przypadła van Moorselowi, który przebijał się przez repasaż.

Kanadyjczyk Scott Campbell, siódmy raz uczestniczący w Grand Finals, okazał się najszybszy w DD2 Masters. Caleb Williams, ubiegłoroczny mistrz DD2 w Sharm El Sheikh, wygrał finał seniorów, startując z 32 pola. Republika Południowej Afryki świętowała dziewiąte mistrzostwo w finałach. Na zakończenie rozegrano finał DD2. Z pole position ruszał Litwin Simas Juodvirsis. Kanadyjczyk Daniel Morad, dziewiąty po pierwszym okrążeniu, finiszował 0,1 sekundy przed Maikiem Bartenem - i obydwaj zderzyli się za metą.

Puchar Narodów zdobyła Hiszpania, wyprzedzając Estonię i Australię. Podobnie jak w 2007, przyszłoroczny finał odbędzie się na Al Ain Raceway w Abu Zabi.