KIA PLATINUM CUP – Runda dla Wierzbickiego, wyścigi dla Serafina i Szablewskiego

Nikodem Wierzbicki, który dwukrotnie pojawiał się na drugim stopniu podium, okazał się najlepszym kierowcą trzeciej rundy KIA PLATINUM CUP w Poznaniu. W wyścigach domowej rundy triumf odnosili Kamil Serafin i Jakub Szablewski.

KIA PLATINUM CUP, Poznań

Dominik Kalamus

Zanim zawodnicy rozpoczęli walkę o punkty do klasyfikacji sezonu, mieli oni okazję do przypomnienia sobie Toru Poznań podczas treningu. Najszybszy był w nim Dawid Borek, który o 0,172 sekundy pokonał Jakuba Szablewskiego. Trzeci ze stratą 0,212 sekundy był Nikodem Wierzbicki.

Piątek stał pod znakiem kwalifikacji. O wynikach 20-minutowego Q1 rozstrzygnęło już pierwsze pomiarowe okrążenie. Na czele tabeli z czasami znaleźli się Jakub Szablewski, Dawid Borek (+0,019) i Filip Zagórski (0,115). W 15-minutowym Q2 najlepszy był Dawid Borek, a z walki o pole position odpadli Aleksander Olejniczak, VIP-owie: Michał Sztorc i Jacek Jurecki oraz Mateusz Żuchowski. W 10-minutowym Q3 najlepszy był Nikodem Wierzbicki, który wywalczył pole position do pierwszego wyścigu.

- Po pierwszej i drugiej części kwalifikacji wiedziałem, że mam jeszcze pewien zapas i wykorzystałem go w Q3. Zyskałem na odpowiedniej zmianie biegów, a dodatkowo pomogły mi warunki atmosferyczne. Najbardziej cieszą mnie wywalczone punkty. Można wygrywać pojedyncze wyścigi i sesje, ale ważniejszy dla mnie jest mistrzowski tytuł. O to walczę w tym roku, więc jestem zadowolony ze zdobycia pięciu bonusowych punktów - mówił Wierzbicki.

Sobota rozpoczęła się od spotkania z gościem specjalnym rundy w Poznaniu: Jakubem Przygońskim. Czwarty kierowca Rajdu Dakar 2019 na spotkaniu z zawodnikami i kibicami dzielił się swoim bogatym doświadczeniem. Po obiadowej przerwie pokazał umiejętności jazdy driftowozem, którym zwinnie przemieszczał się między wyścigowymi Picanto.

Nikodem Wierzbicki, Kamil Serafin, Jakub Szablewski, KIA PLATINUM CUP, Poznań
9

Wydarzeniem dnia był jednak pierwszy wyścig KIA PLATINUM CUP, który po fantastycznej walce stoczonej z rywalami wygrał Kamil Serafin.

Rywalizacja rozpoczęła się przy pochmurnej pogodzie i temperaturze nieprzekraczającej 20 stopni Celsjusza. Po starcie nie doszło do znaczących zmian w czołówce i po pierwszym okrążeniu na czele znajdował się startujący z pole position Nikodem Wierzbicki. Tuż za plecami nastolatka jechali Kamil Serafin i Jakub Szablewski. Z czwartej na szóstą pozycję spadł Konrad Wróbel, który musiał uznać wyższość Filipa Zagórskiego i Dawida Borka.

Do kolejnych zmian doszło na trzecim okrążeniu, gdy Dawid Borek zdołał wyprzedzić Filipa Zagórskiego. Na czele stawki Nikodem Wierzbicki dzielnie bronił się przed atakami Kamila Serafina i Jakuba Szablewskiego. Defensywna jazda nie pozwalała jednak na uzyskanie dobrych czasów okrążeń i wkrótce o pierwsze miejsce walczyło pięciu kierowców.

Kamil Serafin udanie zaatakował pozycję lidera na szóstym okrążeniu rywalizacji. W tym samym momencie nad torem pojawiły się ciemne chmury, z których spadło kilka kropli deszczu. Zawodnicy zdołali jednak dokończyć rywalizację w suchych warunkach. Były mistrz Polski po objęciu pozycji lidera zaczął oddalać się od stawki i pewnie wygrał pierwszy wyścig na Torze Poznań.

- To wymarzona sobota dla mnie. Nie udało mi się objąć prowadzenia od startu, ale taki jest ten sport i nie zawsze da się zrealizować założone plany. Początek wyścigu był spokojny i dopiero po kilku okrążeniach podjąłem próby ataku. Gdy wyszedłem na czoło stawki, byłem w stanie powiększać przewagę i pewnie zmierzałem po zwycięstwo - mówił Kamil Serafin.

W drugiej części wyścigu bój o drugie miejsce stoczyło czterech kierowców, ale mimo wielu prób ataków, drugi stopień podium wywalczył Nikodem Wierzbicki, a trzeci był Jakub Szablewski. Czwarte miejsce zdobył Dawid Borek, który uzyskał najlepszy czas pojedynczego okrążenia. Czołową piątkę zamknął Filip Zagórski.

- Jestem bardzo zadowolony z drugiego miejsca. Na czwartym okrążeniu uszkodziłem felgę i bałem się, że nie dojadę do mety rywalizacji. Traciłem bardzo dużo czasu na prostych, ale obroniłem się przed atakami i dojechałem do mety na drugiej pozycji. Zdobyłem dużo punktów do klasyfikacji sezonu, a w walce o mistrzowski tytuł to jest najważniejsze - informował Nikodem Wierzbicki.

Szóste miejsce, które oznacza pole position w drugim wyścigu, zdobyła Adrienn Vogel. Węgierka startująca z dziewiątego pola startowego po drugim okrążeniu znajdowała się na ósmej pozycji. Na kolejnym zdołała wyprzedzić Patryka Borka, a na piątym pokonała Konrada Wróbla i samotnie dotarła do mety rywalizacji.

Za plecami Wróbla zażarty bój o ósme miejsce zwyciężył Aleks Sówka, który o 0,071 sekundy pokonał Patryka Borka. Dziesiątkę zamknął Istvan Bernula, a jedenasty był Aleksander Olejniczak. Po walce z VIP-ami dwunaste miejsce zdobył Mateusz Żuchowski, a w rywalizacji zaproszonych gości Michał Sztorc pokonał Jacka Jureckiego.

Na niedzielę zaplanowano drugi wyścig, który wygrał najmłodszy w stawce KIA PLATINUM CUP: Jakub Szablewski. W gorące popołudnie na pierwszym polu startowym pojawiła się Adrienn Vogel, ale Węgierka nie wykorzystała tego i już po pierwszym zakręcie musiała uznać wyższość innych kierowców. Najlepiej do rywalizacji ruszył Filip Zagórski, który po pierwszym okrążeniu miał za sobą Kamila Serafina i Dawida Borka. Bój o zwycięstwo toczyli również wspomniana Vogel, Konrad Wróbel i Nikodem Wierzbicki.

Czołowa dwójka chciała jednak zbyt ambitnie walczyć o triumf na Torze Poznań i na trzecim okrążeniu doszło do kontaktu pomiędzy Zagórskim i Serafinem, który dla tego pierwszego skończył się mocnym uszkodzeniem samochodu. Zdołał on jednak dojechać do boksów, gdzie wymieniono jedno z kół i jadąc wolnym tempem, ujrzał flagę w szachownicę. Regulamin nakazuje jednak przejazd minimum 90% dystansu wyścigowego i młodemu kierowcy zabrakło jednego okrążenia, by zostać sklasyfikowanym. Serafin przekroczył linię mety jako jedenasty.

Całą sytuację najlepiej wykorzystał Jakub Szablewski, który wysunął się na prowadzenie i nie oddał go do końca rywalizacji. Najmłodszy w stawce kierowca nie mógł jednak mówić o spokojnym wyścigu, ponieważ tuż za nim znajdowali się Konrad Wróbel i Nikodem Wierzbicki. Ostatecznie na drugim stopniu podium po ataku na ostatnim okrążeniu znalazł się Wierzbicki, który uzyskał najlepszy czas pojedynczego okrążenia, a trzeci był Wróbel.

- To był bardzo udany wyścig. Doszło do kontaktu zawodników jadących przede mną, co udało się wykorzystać i wyjść na prowadzenie. Po tym musiałem tylko narzucić mocne tempo i odjeżdżać stawce, by odnieść pewne zwycięstwo - mówił Szablewski.

- Na początku drugiego wyścigu było sporo chaosu, ale później odjechaliśmy wraz z Jakubem i Konradem od reszty stawki. Później walczyliśmy i wykorzystałem błąd, który popełnił Konrad na jednym z hamowań. Gratuluję chłopakom, ponieważ to był naprawdę dobry wyścig. Zdobyłem dużo punktów, które przybliżają mnie do mojego celu: mistrzostwa Polski. Przed nami jednak trzy rundy i jest dużo punktów do zdobycia lub stracenia - podsumował Wierzbicki.

Za czołową trójką w pierwszej części wyścigu dzielnie broniła się Adrienn Vogel, ale na dziewiątym okrążeniu musiała uznać wyższość Dawida Borka, a na ostatnim została jeszcze wyprzedzona przez Aleksandra Olejniczaka. Niecałe 0,2 sekundy dzieliły na mecie siódmego Istvana Bernulę i ósmego Aleksa Sówkę. Dziesiątkę zamknęli Patryk Borek i VIP: Michał Sztorc.

W klasyfikacji sezonu nowym liderem został Nikodem Wierzbicki, który ma jedenaście punktów przewagi nad Dawidem Borkiem. Trzeci ze stratą punktu do wicelidera jest Kamil Serafin. W klasyfikacji rundy Wierzbicki (140) był lepszy od Szablewskiego (133) i Dawida Borka (122). Kolejna runda KIA PLATINUM CUP odbędzie się na początku lipca na Slovakiaringu.