Kontrowersyjny finał w Bilbao

Po kontrowersyjnej rundzie w Bilbao Colton Haaker świętował zdobycie trzeciego tytułu mistrza świata w SuperEnduro.

Taddy Blazusiak

Autor zdjęcia: Press Image

Zwycięzca dwóch z trzech finałów Prestige w Bizkaia Arena, Cody Webb mógł obronić tytuł, gdyby nie zespołowy manewr Alfredo Gómeza. Motocyklista z Madrytu zatrzymał się przed metą, blokując następnego w klasyfikacji Pola Tarrésa. Jadący na piątym miejscu Colton Haaker awansował o dwie lokaty - i wywrócił się na linii mety.

Pol Tarrés pokazał Gómezowi i Haakerowi środkowy palec. - Zostałem okradziony z tytułu przez zespołową taktykę rywali - powiedział przed kamerą Cody Webb.

Tadeusz Błażusiak praktycznie stracił szanse na mistrzostwo po odrzuceniu odwołania, złożonego po rundzie w Madrycie. Taddy starał się o odzyskanie 13 punktów. W pierwszym finale nowotarżanin prowadził, gdy na 4 okrążeniu wywieszono czerwoną flagę. Colton Haaker po dwóch upadkach zajmował 8 lokatę.

Wznowiony wyścig wygrał Cody Webb - przed Błażusiakiem (+3,373) i Haakerem (+39,380). W drugim starciu - z odwróconymi polami startowymi - Colton Haaker przebił się z 13 miejsca na pierwsze. Za Kalifornijczykiem finiszowali Webb (+4,311) i Błażusiak (+16,015).

Cody Webb sięgnął po 20 punktów w trzecim finale. Za Błażusiakiem (+13,905) sklasyfikowano Haakera (+42,332), Gómeza (+42,973), Gallasa (+47,375) i Tarrésa (+47,662). Sędziowie wykluczyli Alfredo Gómeza.

W końcowej rundzie mistrzostw świata juniorów triumfował Tim Apolle. Aleksander Gotkowski zajął 12 miejsce. William Hoare sięgnął po prymat już w Budapeszcie. Nieobecny w Bilbao, Dominik Olszowy spadł na 9 pozycję w punktacji.