Niesamowity finisz Dovizioso

Zawodnik Ducati Andrea Dovizioso zwyciężył w motocyklowym Grand Prix Austrii. Włoch rewelacyjny pojedynek z Markiem Marquezem rozstrzygnął na swoją korzyść dopiero na ostatnim okrążeniu.

Andrea Dovizioso, Ducati Team

Autor zdjęcia: Gold and Goose / Motorsport Images

Dovizioso i Marquez jechali w swojej lidze przez 28 okrążeń wyścigu, a ich bitwa składała się z kilku zwrotów akcji, zanim zdecydowany manewr w zakręcie numer 10 przechylił szalę na korzyść jeźdźca Ducati.

Oznacza to, że Red Bull Ring pozostaje jedynym obiektem w kalendarzu MotoGP, na którym Marquez jeszcze nie wygrał. Triumf Dovizioso przedłużył również doskonałą serię Ducati, które jeszcze nie przegrało w Austrii.

Najniższy stopień podium zajął Fabio Quartararo, dla którego to trzecia obecność w czołowej trójce w tym sezonie 2019

Marquez ruszał z pole position i utrzymał pozycję mimo zbyt szerokiej linii w zakręcie numer 1. Jednak Dovizioso spróbował ataku, a późne hamowanie Marqueza w „trójce” spowodowało stratę obu jeźdźców, których wyprzedzili Quartararo, Jack Miller i Alex Rins.

Quartararo ukończył pierwsze okrążenie 0,8 s przed rywalami. „Dovi” zabrał Marquezowi czwarte miejsce, a obaj zawodnicy minęli zaraz Millera i Rinsa. Podczas piątego kółka główni faworyci Grand Prix Austrii uporali się z francuskim debiutantem i wymieniali się pozycjami aż do samej mety.

Siedmiokrotny mistrz MotoGP Valentino Rossi rozpoczynał rywalizację z dziesiątego pola, a zdołał przebić się tuż za podium. Jego kolega z fabrycznej ekipy Yamahy Maverick Viñales dojechał piąty, wyprzedzając szóstego Rinsa o 0,021 s.

Francesco Bagnaia z Pramac Ducati zamienił piąte pole startowe na siódme, najlepsze w karierze, miejsce na mecie. Miguel Oliveira z Tech 3 KTM finiszował 0,2 s za Włochem.

Nadzieje KTM na udany domowy wyścig doznały potężnego ciosu, gdy motocykl Pola Espargaro stracił moc już na drugim okrążeniu. Awaria Hiszpana nie pozostała bez wpływu na innych i z powodu zamieszania rozbił się Cal Crutchlow.

Dziesiątkę zamknęli: Danilo Petrucci (Ducati) i Franco Morbidelli (Petronas Yamaha).

Poza Espargaro i Crutchlowem wyścigu nie ukończyli również: Hafizh Syahrin rozbił się na trzecim okrążeniu, Jack Miller stracił wysoką pozycję podczas dziewiątego kółka. Z punktowanego miejsca odpadł również Tito Rabat.