Pięćdziesiątka Marqueza

Marc Marquez wygrał motocyklowe Grand Prix Czech. Dla hiszpańskiego jeźdźca Hondy jest to 50. zwycięstwo w królewskiej kategorii MotoGP.

Marc Marquez, Repsol Honda Team

Gold and Goose / Motorsport Images

Dyrekcja wyścigu podjęła decyzję o opóźnieniu startu z powodu nadchodzącego deszczu. Gdy zgasły światła, Marquez świetnie ruszył z pole position. Hiszpan miał za sobą Andreę Dovizioso, który przebił się z czwartej pozycji.

Jack Miller (Pramac) i Alex Rins (Suzuki) podążali w pierwszej fazie rywalizacji tuż za prowadzącym duetem. Obaj zawodnicy kilkukrotnie zmieniali się pozycjami.

Po 10 z 20 okrążeń Dovizioso tracił do Marqueza jedynie 0,4 s. W drugiej połowie dystansu lider punktacji MotoGP zdecydowanie podkręcił tempo i zwiększył przewagę do 3 s. Ostatecznie Hiszpan przeciął linię mety 2,452 s przed Włochem, zdobywając swoje 50. zwycięstwo w królewskiej kategorii. W mistrzostwach jeździec Hondy ma teraz 63 punkty przewagi, a do końca pozostało dziewięć wyścigów.

Rins i Miller nie byli w stanie zbliżyć się do Dovizioso, ale ten drugi zaczął coraz mocniej naciskać na swojego rywala z Suzuki. W końcu manewr wyprzedzania się powiódł i Australijczyk zdobył swoje pierwsze podium od kwietniowej rundy w Austin.

Zawodnik zespołu LCR Honda Cal Crutchlow po śmiałym ataku uporał się z Valentino Rossim i zajął piątą pozycję. Rossi - najlepszy z jeźdźców Yamahy - był szósty, mając za plecami Fabio Quartararo i Danilo Petrucciego.

Dziesiątkę zamknęli Takaaki Nakagami oraz fabryczny motocyklista Yamahy Maverick Viñales.

Mało udane zawody zaliczyli obaj reprezentanci KTM. Tuż po starcie stracili swoje wysokie pozycje wywalczone w kwalifikacjach. Pol Espargaro dojechał jako jedenasty. Johann Zarco najpierw spadł na dwunastą pozycję, potem na szesnastą, a finalnie ukończył Grand Prix Czech na czternastym miejscu.