Pierwsza wygrana Litwinienko

Niedzielne wyścigi na Motorsport Arena Oschersleben podczas czwartej rundy Porsche Sports Cup Deutschland przyniosły Polakom równie dobre rezultaty, co poprzedniego dnia.

Porsche Sports Cup Deutschland

13 sierpnia na torze Motorsport Arena Oschersleben zakończyła się czwarta runda Porsche Sports Cup Germany. Po niedzielnym wyścigu Porsche Sprint Challenge Ulrich Becker, kierowca 911 GT3 R, stanął na najwyższym stopniu podium. Trofeum za pierwsze miejsce w Porsche Sprint GT trafiło do młodego zawodnika, Egora Litwinienko, który świętował swój pierwszy triumf GT4 w Magdeburg Börde w Porsche 718 Cayman GT4 RS Clubsport. Zwycięzcami Porsche Endurance Challenge zostali Mario Buchmann i Michael Joos. Duet wygrał 100-minutowy wyścig za kierownicą Porsche 911 GT3 Cup o mocy 375 kW (510 KM). Dzięki najbardziej wyrównanym czasom okrążeń, Tomas Urban zwyciężył również w teście regularności Porsche Drivers Competition Pro drugiego dnia imprezy. Andreas Friedrich odniósł zwycięstwo w konkursie Porsche Drivers Competition.

W Porsche Sprint Challenge, Ulrich Becker zapewnił sobie zwycięstwo za kierownicąd Porsche 911 GT3 R (991,2). Marler wystartował do wyścigu z trzeciego rzędu. Po imponującym występie objął prowadzenie na jedenastym okrążeniu. Becker nie miał najszybszego tempa, ale utrzymał do mety czołową pozycję. Kierowca 911 GT3 Cup, Felix Neuhofer (Team Neuhofer Rennsport) zajął drugie miejsce.

- Po wczorajszym złym wyniku udało mi się dzisiaj skutecznie nadrobić straty - wyjaśnił Neuhofer, który ustanowił najszybsze okrążenie wyścigu w czasie 1:27,233 minuty. - Awansowałem z szóstego miejsca na drugie w klasyfikacji generalnej, zająłem pierwsze miejsce w swojej klasie i byłem najszybszy w wyścigu. Udało mi się zebrać dużo punktów, co pozwoliło mi awansować o krok dalej w klasyfikacji mistrzowskiej.

Trofeum za trzecie miejsce na podium odebrał 18-letni Karol Kret. Polak z zespołu Förch Racing by Atlas Award zobaczył flagę w szachownicę przed swoim kolegą z zespołu Tomaszem Magdziarzem i Philippem Greskiem.

W klasie niższych modeli 911 GT3 Cup generacji 991.2 zwycięstwo odniósł były kierowca Carrera Cup, Stefan Rehkopf. Tym sukcesem kierowca z Bovenden powiększył swoją przewagę w serii samochodów wyścigowych Porsche 911.

18-letni Jegor Litwinienko triumfował w Porsche Sprint GT w wyścigowej wersji Porsche Cayman. Kierowca Allied Racing świętował swoje pierwsze zwycięstwo GT4 w wersji RS Caymana GT4 Clubsport. Po emocjonującej walce Litwinienko miał zaledwie 0.4 sekundy przewagi nad drugim w tabeli Sebastianem Rothem, który prowadził identyczny samochód. Na trzecim miejscu jego kolega z zespołu Jochen Kilb zapewnił zespołowi Seebach Motorsport podwójne podium. Dla Alona Gabbaya, najszybszego w kwalifikacjach, koniec nastąpił tuż przed rozpoczęciem wyścigu: usterka techniczna w jego samochodzie na polu startowym zmusiła go do przedwczesnego wycofania się.

- Jestem i bardzo zadowolony i szczęśliwy z mojego pierwszego sukcesu w GT4. Dziękuję Porsche Sports Cup Deutschland za wspaniały wyścig - skomentował Egor Litwinienko po celebracji zwycięstwa.

Martin Richter z Annaberg-Buchholz do końca wyścigu utrzymywał czwarte miejsce. Jednak kiedy sędziowie nałożyli na niego karę za wyprzedzanie podczas samochodu bezpieczeństwa, spadł na 15. miejsce. Skorzystał na tym Arkadiusz Grycz (Förch Racing by Atlas Ward), który zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej i wygrał klasę 718 Cayman GT4 Clubsport. Z piątym miejscem w klasyfikacji generalnej i drugim w tej kategorii Osman Tüccaroglu (Team a-workx Motorsport) obronił prowadzenie w mistrzostwach.

W Porsche Endurance Challenge 100-minutowy wyścig tradycyjnie oznaczał koniec weekendu. Po 65 emocjonujących okrążeniach na torze o długości 3,667 km Mario Buchmann i Michael Joos świętowali pierwsze miejsce. Duet wygrał czwarty wyścig sezonu w Porsche 911 GT3 Cup o mocy 375 kW (510 KM) z zespołu Joos by RACEmotion. Duet a-workx Motorsport, Niko Wieth i Nico Bastian, zajął drugie miejsce ze stratą 15.334 sekund. Ich koledzy z drużyny, Gian Luca Tüccaroglu i Rudolf Ryhn, zajęli trzecie miejsce i po raz drugi w tym sezonie stanęli na podium. Poleseters Janusz Szymański i Daan Arrow, którzy dzielili kokpit GT3 Cup 911 z numerem 79, ukończyli długodystansowy wyścig na czwartej pozycji.

- Nasze 911 GT3 Cup spisywało się doskonale od samego początku - powiedział zwycięzca wyścigu Michael Joos i opisał kluczowy manewr wyprzedzania na 49 okrążeniu - wbiegł do środka. Jego kolega z zespołu, Buchmann, dodał - Po raz pierwszy jestem na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej, rewelacja. Oboje wykonaliśmy dzisiaj dobrą robotę. Byłem w stanie przekazać samochód Michaelowi na dobrej pozycji, co zadziałało.

Jako najlepszy zespół w grupie samochodów wyścigowych Cayman GT4 Alexandra Vateva i Pavel Lefterov (MC Overdrive Racing) zajęli dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Za bułgarską drużyną uplasowali się liderzy Christoph Krombach i Daniel Gregor (KÜS Team Bernhard) oraz Marco Seebach i Jochen Kilb (Seebach Motorsport).

W teście powtarzalności Porsche Drivers Competition Pro Czech Tomas Urban nie pozwolił sobie na najmniejsze odchylenia od własnego czasu. Za liderem tabeli, obecny mistrz René Klingbeil zajął drugie miejsce przed Jaroslavem Mikolasem . W 30-minutowym wyścigu Manuel Baumgarthuber z Bad Dürrheim i kierowca pseudonim „Ehrster” z Monachium zajęli czwarte i piąte miejsce.

W wyścigu Drivers Competition zwyciężył platynowy kierowca Andreas Friedrich. Drugie miejsce zajął Michael Rudig-Mummert. Jednocześnie zawodnik z Kempten zapewnił sobie pierwsze miejsce w klasie srebrnej. Jörg Parentin, trzeci w klasyfikacji generalnej, również wygrał kategorię brąz.

Piąta runda Porsche Sports Cup Germany odbywa się na torze Nürburgring. 2 i 3 września sześć serii zakończy swoje kolejne testy i wyścigi w Eifel.