Honda znów triumfuje

Adrien van Beveren zwyciężył w Abu Dhabi Desert Challenge, drugiej rundzie Mistrzostw Świata w Rajdach Terenowych.

Adrien van Beveren, Honda CRF 450 Rally

Bastien Roux

Abu Dhabi Desert Challenge stanowiło drugą w tym roku, po Rajdzie Dakar, odsłonę cyklu W2RC. Rywalizacja, która ruszyła zeszłej niedzieli, rozegrała się na prologu i pięciu etapach zdominowanych głównie przez wydmy.

Rajd w motocyklowej stawce wygrał Adrien Van Beveren z fabrycznego zespołu Hondy, choć Francuz na swoje konto nie zapisał ani jednego etapu. Te z kolei wygrywali jego partner Pablo Quintanilla oraz Luciano Benavides z Husqvarny i Toby Price z KTM’a.

Na mecie zawodów w Abu Zabi van Beveren miał 4.18 przewagi nad Luciano Benavidesem, który otwierał trasę piątkowego, 206 kilometrowego odcinka specjalnego.

Na trzecim stopniu podium stanął Toby Price, najszybszy na finałowej próbie. W generalce i zarazem najmocniejszej klasie Rally GP, ostatniego dnia zdołał przeskoczyć aż o trzy lokaty, aby sięgnąć po brązowy medal (+5.13). Jose Ignacio Cornejo, kolejny z zawodników Hondy, rozminął się z czołową trójką zaledwie o dwie sekundy. Dalej uplasowali się Ross Branch, Skyler Howes i Ricky Brabec.

W klasyfikacji mistrzostw świata prowadzi Price z 46 punktami na koncie, czterema przewagi nad van Beverenem, podczas gdy trzeci jest nieobecny w Abu Zabi z powodu kontuzji Kevin Benavides (38 oczek).

W stawce Rally2 dominował Paolo Lucci (BAS World KTM Racing), który stracił prowadzenie w klasie po wczorajszym wypadku. W piątek rano Jean-Loup Lepan z polskiego zespołu Duust Diverse Racing przystępował do ostatniej próby jako lider tej grupy, ale miał zaledwie 43 sekundy przewagi nad Tobiasem Ebsterem (SRG Motorsports).

Ebster najlepiej spisał się w decydującej rozgrywce i to on ostatecznie triumfował w Rally2. Na odcinku pokonał Lucciego o 49 sekund i Lepana o 3.20.

W końcowych rezultatach Lepan ustąpił Austriakowi o 2.37, ale za to triumfował w W2RC. Lucci skompletował obsadę podium w łącznych wynikach (+11.2). Po wczorajszych problemach na mecie imprezy zabrakło Konrada Dąbrowskiego.

Pośród zawodników zasiadających na quadach najlepiej spisał się Abdulaziz Ahli. Laisvydas Kancius próbował nawiązać walkę z Emiratczykiem, ale zapisał na swoje konto tylko jeden etap, podczas gdy reprezentant Abu Dhabi Team był najszybszy na wszystkich pozostałych. Szóste miejsce zajął Paweł Otwinowski z Duust Diverse Team.

Kolejną rundą mistrzostw świata będzie Sonora Rally. Meksykańską imprezę zaplanowano na 22-28 kwietnia.