Rajd dla de Villiersa, Puchar Świata dla Peterhansela

Giniel de Villiers i jego nowy pilot Àlex Haro wygrali Rajd Maroka. Stéphane i Andrea Peterhansel sięgnęli po Puchar Świata.

#307 Toyota Gazoo Racing Toyota Hilux: Giniel de Villiers, Alex Haro

Rally of Morocco

De Villiers czwarty raz triumfował w Maroku. Przed sukcesem za kierownicą Toyoty był tam najszybszy w Nissanie (2003) i Volkswagenie (2006, 2007). Carlos Sainz ścigał dzisiaj kierowcę z RPA, ale zatrzymał się 10 km przed metą oesu. Uszkodzeniu uległ nawiew silnika. Kuba Przygoński przyholował Mini Buggy El Matadora, który ukończył próbę ze stratą 15.29 do zwycięzcy etapu, Bernharda ten Brinke.

Drugie miejsce na odcinku przypadło de Villiersowi (+2.34). Kolejne lokaty zajęli Erik van Loon (+3.13), Yazeed Al-Rajhi (+3.51), Mathieu Serradori (+5.54), Nani Roma (+8.13) i Siergiej Kariakin (+9.10), który rzutem na taśmę pokonał w UTV Reinaldo Varelę, zdobywcę Pucharu Świata T3.

Fernando Alonso i Marc Coma zadowolili się ósmym czasem (+9.56), kończąc rajd na 27 pozycji. Dziewiąte miejsce na etapie przypadło Stéphane i Andrei Peterhansel (+12.26), dziesiąte Kubie Przygońskiemu i Timo Gottschalkowi (+12.28).

Stéphane Peterhansel pierwszy raz w karierze sięgnął po Puchar Świata - z punktem przewagi nad Nasserem Al-Attiyahem, który nie wystartował do oesu. W klasyfikacji pilotek i pilotów, Andrea Peterhansel o punkt wyprzedziła Mathieu Baumela.

Ubiegłoroczny zdobywca Pucharu Świata, Kuba Przygoński zajął czwarte miejsce w Maroku, a w końcowej klasyfikacji awansował na szóstą pozycję.