Rajd Wisły na mecie

Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek wygrali 66. Rajd Wisły w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska.

Maciej Hawro, Wojciech Kolaczek, Honda Civic VTi (EG6)

Jakub Rozmus

Dobiegł końca organizowany przez Automobilklub Śląski Rajd Wisły 2021. 66. edycja klasyka rozgrywana była w ramach trzech cykli: Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska, stanowiąc finał każdego z nich. Zacięta rywalizacja trwała do samego końca, dając wiele emocji.

Rywalizacja w Motul Historycznych Samochodowych Mistrzostwach Polski od początku była pełna dramaturgii. Na mecie najwięcej powodów do zadowolenia mieli Marek Suder i Marcin Kowalik (Ford Sierra Cosworth 4×4), którzy byli najszybszą załogą zawodów i przypieczętowali w ten sposób zwycięstwo w Historycznej Klasyfikacji Generalnej. Pełne podsumowanie zmagań w Motul HRSMP znajdziecie tutaj.

Przed startem piątej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska aż siedem załóg miało szanse na końcowy triumf w klasyfikacji generalnej. Liczba ta zmniejszyła się już na drugim odcinku specjalnym, który rozpoczął sobotnie zmagania, m.in. przez wypadek liderów, Michała Rokity i Rafała Ślęczki (Renault Clio). Na czoło klasyfikacji generalnej wysunęli się Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek (Honda Civic), którzy wygrali pięć prób i zwyciężyli w zmaganiach, zostając także mistrzami Śląska. Drugą pozycję wywalczyli Dariusz Badura i Janusz Wołek (Honda Civic), zajmując też trzecią w sezonie. Na podium uplasowali się jeszcze Kajetan Świder z Marcinem Boryckim (Honda Civic), zdobywając tytuły wicemistrzowskie. Tak wyglądała również pierwsza trójka klasy 2.

Tuż za podium rajdu uplasowali się Konrad Dukat i Mieczysław Kalczyński (Renault Clio), wygrywając w klasie 1, w której pokonali duety Bronikowski/Mroszczyk (Renault Clio) i Jurasz/Tkacz (Renault Clio). W Pucharze Peugeot/Citroen najlepsi byli Kokoszka ze Szwedem (Peugeot 206), pokonując Listewnika z Paskiem (Peugeot 106) i Kaczmarczyka z Demelem (Citroen Saxo). W RallyN1 triumfowali Kawalec z Krzyżowskim (Renault Clio III RS), a w RallyN2 Uchyła z Radzik (Kia Picanto) przed Godulą i Klają (Peugeot 208).

Rywalizację w klasie OPEN 1 wygrali Żbikowski i Bieniak (Mitsubishi Lancer Evo IX), pokonując Gacę i Dąbrowskiego (Ford Fiesta Proto) i Zielińskiego z Michorczykiem (Subaru Impreza WRX). W OPEN 2 zwycięstwo wywieźli Górny i Roik (Peugeot 208 R2) przed Wrocławskim i Spentanym (Renault Clio Rally4) oraz Fizią z Martynkiem (Ford Fiesta). Boncela z Wasilewskim wygrali klasę CLASSIC, jadąc Fiatem Cinquecento.

Na trasach tegorocznej, 66. edycji Rajdu Wisły rywalizowały także załogi startujące w trzeciej rundzie Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska.

W Klasie 1 najszybsi na beskidzkich trasach byli Rafał Marzec i Marcin Naworol (Honda Civic) przed Dawidem Janeczko i Adamem Tchórzewskim (Fiat Seicento) oraz Piotrem Wołowcem i Robertem Sommerem (Honda Civic). Triumfatorami Klasy 2 zostali Piotr Pastuła i Mateusz Czekaj, którzy wyprzedzili Tomasza Jasińskiego i Dominika Jasińskiego oraz Rafała Borskiego i Annę Chowaniec (wszyscy w Hondach Civic). Z kolei w Klasie 3 pierwszą trójkę utworzyli Piotr Wiśniewski i Sebastian Jaźwa (Renault Clio), Andrzej Szewczyk i Daniel Baron (Peugeot 206) oraz Kacper Sikora i Tomasz Sikora (Renault Clio RS).

Klasę Cento wygrała załoga Tomasz Zabawczuk i Janusz Wilk, drugą lokatę zajęli Andrzej Michałek i Magdalena Michałek, a trzecią Adrian Rałowicz i Mateusz Henkel (wszyscy Fiat Seicento). W kategorii samochodów z napędem na tylna oś – RWD triumfowali Krystian Kacprzak i Mariusz Cieślar przed Mateuszem Urbaczkiem i Krzysztofem Fojtuchem oraz Robertem Góreckim i Arturem Hybiorzem (wszystkie załogi w BMW 3). Natomiast w Klasie Retro puchary odebrali Sebastian Goryczka i Daniel Moczała oraz Adam Kubica i Przemysław Hess (obie załogi w Fiatach 126p).

W Pucharze Śląska zawodnicy ścigali się także w Klasie Gość, którą wygrali Marcin Śladowski i Grzegorz Pękala (Citroen Saxo), wyprzedzając Łukasza Bobkowskiego i Krzysztofa Pawlaka (Honda Civic Type R) oraz Daniela Turonia i Adriana Turonia (Citroen Saxo).