Dziewięć oesów na Rajdzie Świdnickim-Krause
Organizatorzy Rajdu Świdnickiego-Krause, pierwszej rundy RSMP i Motul HRSMP, zaprezentowali szczegóły dotyczące tegorocznej edycji imprezy.
Autor zdjęcia: High RPM
Załogi walczące o mistrzowskie tytuły rozpoczną zmagania od dziewięciu odcinków specjalnych o łącznej długości 119,90 kilometrów. Cała zaplanowana trasa mierzy 319,89 km.
Zanim odbędzie się ceremonia startu na świdnickim rynku, załogi będą mogły sprawdzić się na odcinku testowym, który w tym roku będzie prowadził z Walimia na przełęcz Walimską. Na sobotę zaplanowano również trzy pierwsze odcinki specjalne. Dwa przejazdy superoesu na ulicach Świdnicy (5,30 km) przedzieli odcinek Walim-Michałkowa Dolna (14,50 km).
Na dłuższej z prób zawodnicy najpierw będą wspinać się z Walimia na Przełęcz Walimską, by następnie rozpocząć spadanie w stronę Rościszowa. Oes kilometr po szczycie odbije jednak w lewo, by wrócić na kultowe spadanie w Glinnie. Przed znanym mostkiem w sowiogórskiej wiosce czeka kolejne skrzyżowanie i stromy podjazd, po którym rozpocznie się ostatnie spadanie prowadzące do mety w Michałkowej.
Niedziela będzie składać się z trzech powtarzanych oesów. Dzień rozpocznie odcinek Jedlina Zdrój - Zagórze (11,15 km), po którym załogi zmierzą się z najdłuższą próbą imprezy: Jawornik-Kamionki (23,50 km). Pętlę i rajd zakończy oes Przełęcz Walimska - Michałkowa Górna (12,75 km).
Czwarty odcinek specjalny rozpocznie się w Olszyńcu i pierwsze kilometry nie były używane do tej pory na Rajdzie Elmot i Świdnickim. Po czterech kilometrach załogi rozpoczną spadanie do Olszyńca, które zakończy kultowy nawrót w stronę Podlesia. W wiosce oes odbije w prawo i skieruje się do Niedźwiedzicy, gdzie trasa poprowadzi charakterystyczną "alpejską partią". Oes zakończy się stromym spadaniem po bardzo równym asfalcie do Zagórza.
Grzegorz Bonder
Photo by: Maciej Niechwiadowicz
Odcinek Jawornik-Kamionki jest dobrze znany zawodnikom oraz kibicom i był używany w ostatnich edycjach imprezy. Pierwsze kilometry będą prowadzić wąską drogą do Walimia, gdzie rozpocznie się równie wąska wspinaczka pod Grządki, a następnie techniczne spadanie do Sierpnicy. W wiosce oes odbije w lewo i rozpocznie kolejną wąską wspinaczkę, by następnie bardzo szybką partią poprowadzić do Rzeczki. W znanym ośrodku narciarskim droga robi się już zdecydowanie szersza i po kilkuset stromych metrach w górę, droga po zniszczonym asfalcie poprowadzi w dół do Sokolca. Po wyjeździe z wioski, załogi najpierw czeka bardzo szybkie prowadzące po równym asfalcie wspinanie na Przełęcz Jugowską, a następnie kultowe spadanie do Kamionek.
Szósty odcinek specjalny rozpocznie się na Przełęczy Walimskiej i na początku załogi pokonają kultową partię do Walimia, gdzie trasa odbije w bardzo wąską ulicę Różaną. Następnie oes będzie wspinał się Nową Kolonią, by pojawić się na fragmencie drogi używanej na drugiej próbie. Przy pensjonacie Biała Sowa oes odbije jednak w prawo, by okrężną drogą dojechać do Michałkowej.
Jan Chmielewski, Michał Majewski, Citroen C2 S1600, Rajd Świdnicki-Krause, RSMP
Photo by: Tomasz Macherzynski
Organizatorzy poinformowali także o oficjalnych testach. Załogi w dniach 15-16 kwietnia w godzinach 9:00-13:30 będą mogły wykorzystać fragmenty odcinków Rościszów-Przełęcz Walimska i Zagórze-Dziećmorowice (Palczyk). Lista zgłoszeń została otwarta dziś. Pierwszy termin zgłoszeń mija 1 kwietnia, drugi czwartego. Publikację zaplanowano ósmego kwietnia.
Jednocześnie organizatorzy w oświadczeniu zaznaczyli, że sytuacja związana z pandemią koronawirusa będzie monitorowana i w przypadku pogarszania się rajd zostanie przełożony na inny termin. Automobilklub Sudecki stosował już takie kroki dziesięć lat temu, gdy po katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, przełożono rywalizację o tydzień.
HARMONOGRAM RAJDU ŚWIDNICKIEGO-KRAUSE
SOBOTA 18.04.2020
09:00-14:00 Odcinek testowy Walim - Przełęcz Walimska
15:30 Ceremonia startu (Świdnica, Rynek)
18:00 OS1 Świdnica - Super OS1 (5,30 km)
19:00 OS2 Walim - Michałkowa Dolna 1 (14,50 km)
19:57 Serwis A (30 minut)
20:30 OS3 Świdnica - Super OS2 (5,30 km)
20:45 Serwis B (45 minut)
NIEDZIELA 19.04.2020
09:15 Serwis C (15 minut)
10:15 OS4 Jedlina Zdrój - Zagórze 1 (11,15 km)
10:45 OS5 Jawornik - Kamionki 1 (23,50 km)
11:45 OS6 Przełęcz Walimska - Michałkowa Górna 1 (12,75 km)
12:45 Serwis D (30 minut)
14:00 OS7 Jedlina Zdrój - Zagórze 2 (11,15 km)
14:30 OS8 Jawornik - Kamionki 2 (23,50 km)
15:30 OS9 Przełęcz Walimska - Michałkowa Górna 2 (12,75 km)
16:30 Ceremonia mety
Bądź częścią społeczności Motorsport.com
Dołącz do rozmowyUdostępnij lub zapisz ten artykuł
Subskrybuj i uzyskaj dostęp do Motorsport.com za pomocą blokera reklam.
Od Formuły 1 po MotoGP relacjonujemy prosto z padoku, ponieważ kochamy nasz sport, tak jak Ty. Aby móc nadal dostarczać nasze fachowe dziennikarstwo, nasza strona korzysta z reklam. Mimo to chcemy dać Ci możliwość korzystania z witryny wolnej od reklam i nadal używać ad-blockera.
Najciekawsze komentarze