Mistrzostwo Polski dla Marczyka i Gospodarczyka

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk wygrali Rajd Śląska, szóstą tegoroczną odsłonę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Ten triumf zapewnia załodze Škoda Polska Motorsport tytuł na jedną rundę przed końcem sezonu.

Rajd Śląska 2019

Maciej Niechwiadowicz

Trzeci przejazd oesu Suszec stanowił Power Stage. Bonusowe punkty w klasyfikacji generalnej otrzymali Marczyk (5), Kasperczyk (4), Płachytka (3), Kotarba (2) i Lubiak (1).

Marczyk i Gospodarczyk pokonali ostatecznie Tomasza Kasperczyka i Damiana Sytego o 13,7 s. Dla duetu Škoda Polska Motorsport to piąty triumf w RSMP, trzeci w tym roku. W klasyfikacji sezonu załoga biało-zielonej Fabii R5 zgromadziła 178 punktów i o 42 oczka wyprzedza zawodników Tiger Energy Drink Rally Team. Biorąc pod uwagę sześć najlepszych rezultatów (z siedmiu rajdów), które zaliczać się będzie do ostatecznej klasyfikacji, właśnie poznaliśmy mistrzów Polski sezonu 2019.

Sylwester Płachytka i Jacek Nowaczewski zakończyli śląską rundę na trzecim miejscu (+44 s), zdobywając tym samym swoje pierwsze podium w generalce RSMP.

Czwarta pozycja przypadła w udziale Kacprowi Wróblewskiemu i Jackowi Spentanemu. Duet ORLEN Team stracił do zwycięzców 1.05,8 s.

Czołową piątkę uzupełnili Łukasz i Tomasz Kotarba (+1.21,2 s). Maciej Lubiak i Michał Trela, sensacyjni triumfatorzy pierwszej porannej próby, ostatecznie zakończyli zmagania na szóstej pozycji (+1.31,5 s). Wracający po ścigania Zbigniew Gabryś, pilotowany przez Roberta Hundlę, musiał zadowolić się siódmą pozycją (+3.29,8 s).

Daniel Chwist i Kamil Heller wezmą punkty za ósmą pozycję (+3.36,9 s). Dziewiątą załogą generalki i najszybszą ośką byli podczas Rajdu Śląska, świetnie spisujący się w końcówce zawodów, Tomasz Zbroja i Jakub Wróbel (+3.58,3 s). Duet ten zapisał też na swoje konto klasę 3, wyprzedzając drugich na mecie Jacka Michalskiego i Macieja Skubija o ponad 8 minut. Pierwszy start w aucie kategorii R5 zakończył się dla Marcina Babraja, pilotowanego przez Jakuba Gerbera, zdobyciem dziesiątego miejsca (+4.16,5 s).

W debiucie na trasach RSMP Kuba Greguła wywalczył zwycięstwo w Open 4WD. Młody zawodnik, tworzący załogę z Grzegorzem Dachowskim, stracił miejsce w top 10 na ostatnim odcinku.

Pozostałe miejsca na podium w Open 4WD zajęli: Artur Rowiński i Magdalena Tokarska (+29,5 s) oraz Adam Stec i Dariusz Zdanowicz (+1.44,9 s).

W HR2 losy tytułu ważyć się będą w Kotlinie Kłodzkiej. Na Śląsku najlepsi byli Błażej Czekan i Paweł Grzywacz. Paweł Wysocki i Arkadiusz Sałaciński stracili do rywali 4.55,5 s. Najniższy stopień podium zajęli Marek Gaciarz i Arkadiusz Skorupa (+7.39,1 s).

Według nieoficjalnych wyników mistrzostwo Polski w klasie 4. mogą świętować Łukasz Lewandowski i Piotr Białowąs. Pierwotnie naliczona 70-sekundowa kara zmniejszyła się siedmiokrotnie. Lewandowski i Białowąs wygrali Rajd Śląska i z nawiązką spełnili warunki, które dawały im tytuł. Drugie miejsce zajęli Szymon Cieślak i Paweł Pochroń (+15,6 s), a trzecie Balbina Gryczyńska i Łukasz Gwiazda (1.32,8 s).

W Open 2WD do mety samotnie dojechali Tomasz i Agnieszka Pyra. Z kolei w Open 2WD- według wstępnych wyników wygrali Jacek Polok i Ryszard Ciupka. Zadecydowała minutowa kara dla Tomasza Sztwiertni i Marcina Drewniaka. Podium uzupełnili Błażej Gazda i Maciej Mikuliszyn (+1.16,7 s). Łukasz Habaj i Wojciech Włodek startujący Fiatem Seicento uplasowali się tuż za podium.

W generalce ośki punkty za Power Stage wiozą do domu: Zbroja, Cieślak, Polok, Lewandowski i Gazda.

HR3 to triumf Marcinów Gaciarza i Kowalika. W HR4 najlepsi okazali się Jerzy Smagała i Maciej Miklaszewski, którzy zostawili za sobą duety: Bartłomiej Fizia/Krzysztof Janik (+1.58,5 s) i Rafał Zabuski/Adam Binięda (+2.11,4 s). Ci ostatni dzięki trzeciej pozycji na Śląsku zapewnili sobie tytuł mistrzów Polski.

Piotr i Karol Plata zostali jedynymi sklasyfikowanymi w HR5.