Rajd Koszyc
16 paź
18 dni

Rajd dla Zali i Malnieksa, RSMP dla Marczyka i Gospodarczyka

Vaidotas Zala i Andris Malnieks, którzy zdeklasowali rywali na sobotnich oesach Rally Elektrenai, wygrali domowy rajd. W stawce RSMP najlepsi okazali się Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk.

Litewska załoga była najszybsza na dwunastu z szesnastu odcinków specjalnych imprezy i po ostatnim oesie okazała się o ponad minutę lepsza od zwycięzców rundy RSMP. Przed metą otrzymała jednak minutę kary i ich przewaga w oficjalnych wynikach zmalała do 0,9 sekundy. Dla Marczyka jest to czwarty triumf i ósme podium w mistrzostwach Polski.

Najniższy stopień podium w klasyfikacji generalnej wywalczył drugi duet RSMP: Tomasz Kasperczyk i Damian Syty, którym do reprezentantów Skoda Polska Motorsport zabrakło 15 sekund. Czołową trójkę mistrzostw Polski zamknęli Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot, czwarta załoga rajdu.

Dla kierowcy Tiger Rally Team jest to jedenaste podium w RSMP, Kołtun pojawi się w czołowej trójce po raz czwarty.

Na piątym miejscu rajd zakończyła załoga Notkus/Strizanas (+47,5), która korzystała z Mitsubishi Lancera Evo IX. Szóste miejsce wywalczyli Janis Vorobjovs i Ivo Pukis (+1:37,1) w Mitsubishi Mirage Proto.

Czołową dziesiątkę klasyfikacji generalnej zamknęły załogi sklasyfikowane na miejscach 4-7 w RSMP: Kotarba/Kotarba (+1:48,7), Byśkiniewicz/Cieślar (+2:02,9), Lubiak/Borko (+2:26,0) i Płachytka/Nowaczewski (+3:06,2).

Ósme miejsce w mistrzostwach Polski wywalczyli najlepsi w klasie Open 4WD: Łukasz Kabaciński i Michał Kuśnierz, za którymi znalazła się załoga Nowak/Grzelka oraz zwycięzcy klasy 2WD i 4: Łukasz Lewandowski i Piotr Białowąs.

Trzecie miejsce w klasie Open 4WD wywalczył duet Stec/Zdanowicz. Łata i Majewski zdobyli drugie miejsce w klasach 2WD i 4, a Polok i Sielicki byli najlepsi w Open 2WD-, co dało im także trzecie miejsce w klasie 2WD. Załoga Gulbinas/Pauliukonis samotnie dotarła do mety w klasie 3, a Zabuski i Binięda w HR4.

Ostatni oes najszybciej pokonał Notkus, za którym znalazł się Zala (+0,1) i najlepszy na Power Stage RSMP: Marczyk (+0,1). Bonusowe punkty wywalczyli także Byśkiniewicz, Kołtun, Kasperczyk i Kotarba.

Kuba Greguła i Grzegorz Dachowski w Subaru Imprezie wywalczyli czwarte miejsce w klasyfikacji mistrzostw Litwy.

W klasyfikacji sezonu Marczyk (110) ma za sobą Kasperczyka (97), Habaja (55), Byśkiniewicza (42), Słobodziana (41), Domżałę (39), Kołtuna (36) i Kotarbę (30). Kolejną rundą RSMP będzie zaplanowany na początek sierpnia Rajd Rzeszowski.