Ott Tanak i Martin Järveoja najlepsi w Chile

12 maj 2019, 17:26

Ott Tanak i Martin Järveoja wygrali 1. Copec Rally Chile. Załoga Toyoty dzięki zdobyciu 30 punktów awansowała na pozycję wiceliderów punktacji sezonu 2019.

Kończący zmagania Power Stage estońska załoga wygrała o 1,3s i ostatecznie ich przewaga nad Sebastianem Ogierem wyniosła 23,1s. Dla Tanaka i Järveoji to ósme zwycięstwo w karierze, odniesione w rundzie WRC.

- To był ciężki weekend z pierwszym w historii Rajdem Chile. Cały czas musieliśmy jechać na limicie, a warunki były wymagające. Udało się zdobyć maksimum punktów i cieszę się zwłaszcza ze względu na zespół.

Drugie miejsce i awans na pierwszą pozycję w rocznej klasyfikacji to bilans chilijskiej rundy w wykonaniu Sebastiena Ogiera i Juliena Ingrassii. Aktualni mistrzowie świata zdobyli dodatkowe 4 punkty na Power Stage, pomimo jazdy z odpalonym systemem gaśniczym.

- Drugie miejsce nie jest złe. Odpaliła nam się gaśnica. Zapach w aucie jest straszny, prawie straciliśmy przytomność. Jestem zaskoczony, że czas jest tak dobry.

Sebastien Loeb i Daniel Elena do końca goniący załogę Citroena musieli się zadowolić trzecim miejscem (+30,2s). Dla francuskiego duetu to 118 podium w mistrzostwach świata. - Miałem dobry przejazd, ale różnica przed odcinkiem była zbyt duża. Mimo to cieszę się, że byłem w stanie z nim [Ogierem] walczyć.

Tuż za podium Rajd Chile ukończyli Elfyn Evans i Scott Martin (+1.36,7s) - Nie było łatwo. Zwłaszcza piątkowe warunki sprawiły, że były to ciężkie zawody. Do wczoraj dawaliśmy z siebie wszystko. Dziś chodziło tylko o to, by dowieźć wynik do mety.

Dobry rezultat zespołu M-Sport potwierdzili Teemu Suninen i Marko Salminen. Ich strata do zwycięskiego Tanaka wyniosła 3.15,6s. - Dobry wynik dla zespołu. Początek był dla nas bardzo trudny, ale ostatecznie dowieźliśmy niezłe punkty.

Esapekka Lappi i Janne Ferm (+3.45,4s) przeżyli na ostatnim oesie przygodę, która mogła kosztować ich szóste miejsce w rajdzie. - Nie mogłem prawidłowo złożyć samochodu w zakręcie. Obróciliśmy się. Przynajmniej międzyczasy wyglądały nieźle do tego miejsca.

Po wypadku Thierry’ego Neuville’a, Andreas Mikkelsen i Anders Jæger mieli za zadanie bezpiecznie dowieźć punkty w klasyfikacji zespołowej. Zaowocowało to siódmym miejscem i stratą przekraczającą 4,5 minuty. - Rozczarowujący wynik. Błąd popełniłem już na zapoznaniu, gdy stworzyliśmy zbyt „agresywne” notatki. Mam nadzieję, że następny rajd będzie lepszy.

Zgodnie z oczekiwaniem, Kris Meeke i Sebastian Marshall (+7.33,4s) wyprzedzili po ostatnim odcinku najlepszą załogę w samochodzie klasy R5 i zdobyli cztery oczka za ósme miejsce. - To był ciężki weekend, zakończony wynikiem, z którym ciężko jechać do domu szczęśliwym.

Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen wygrali klasyfikację WRC2 Pro. Jednocześnie zajęli dziewiąte miejsce w „generalce”. - Nie mieliśmy zbyt dobrego początku sezonu, więc jestem bardzo zadowolony. Tym bardziej cieszę się ze zwycięstwa, ponieważ nie do końca satysfakcjonujące było moje tempo.

Drugie miejsce w WRC2 Pro i jeden punkt za dziesiątą pozycję w klasyfikacji generalnej zdobyli Mads Østberg i Torstein Eriksen. Do zwycięzców swojej kategorii stracili 23,6s. - Cieszę się, że mieliśmy dobre tempo. Szkoda, że zwycięstwa pozbawiły nas problemy techniczne.

Gus Greensmith i Elliott Edmondson uzupełnili podium w WRC2 Pro (+3.49,0s). - Weekend był pełen problemów. Mimo to mam uśmiech na twarzy, bo to najlepsza praca na świecie.

Kategoria WRC2 padła łupem Takamoto Katsuty i Dana Barritta. Zawodnicy wspierani przez Toyotę wyprzedzili Benito Guerrę i Jaime Ortega Zapatę o 3.06,1s. Podium uzupełnili Argentyńczycy Alejandro Cancio i Santiago Garcia (+5.07,2s).

Po sześciu rozegranych rundach w klasyfikacji sezonu prowadzi Sebastien Ogier, który posiada 122 punkty. Ott Tanak awansował na drugie miejsce (112), a Thierry Neuville spadł z pierwszego na trzecie (110). Wśród zespołów na czele znajduje się Hyundai (178), przed Toyotą (149) i Citroënem (143).

Rajd Portugalii, siódma odsłona WRC 2019, zostanie rozegrany w dniach 30.maja - 2. czerwca.