Kolejna wygrana Bautisty, przerwana seria mistrza świata

Hiszpan Alvaro Bautista potwierdził swoją dominację, wygrywając finałowy wyścig na holenderskim torze w Assen. Wydarzeniem popołudnia było przerwanie, trwającej od początku sezonu, serii drugich miejsc należącej do aktualnego mistrza świata, Jonathana Rei.

Alvaro Bautista, Aruba.it Racing-Ducati Team

Gold and Goose / Motorsport Images

Rea po świetnym starcie prowadził w wyścigu przez fragment pierwszego okrążenia. Nie był jednak w stanie odjechać od lidera punktacji, Hiszpana Bautisty i wyprzedzony przez niego skupił się na obronie pozycji wicelidera. Bautista po ostrożnym początku wyprzedził Brytyjczyka w zakręcie nr 8. Jego zespołowy kolega Chaz Davies zajmował trzecie miejsce. Do prowadzącej trójki szybko dołączył Michael van der Mark i wysunął się na drugą pozycję przed Reę. Ten szybko skontrował, a ich wspólna walka pozwoliła Bautiście odjechać na bezpieczny dystans i osiągnąć metę z przewagą 4,6s.

Trzy okrążenia przed metą van der Mark odważnym manewrem w szykanie prowadzącej do zakrętu nr 17, wysforował się na drugie miejsce. Rea nie zamierzał odpuścić, ale ostatecznie przegrał z Holendrem o 0,018s i tym samym jego długa seria drugich miejsc została przerwana.

Alex Lowes uplasował się tuż za podium, ze stratą ponad 10s do Bautisty. Na 5. pozycji finiszował Chaz Davies. Duet spod znaku BMW, Markus Reiterberger i Tom Sykes zdobył punkty za 6. i 7. miejsce. Leon Haslam pomimo początkowej walki o podium skończył dopiero ósmy.

Czołową dziesiątkę uzupełnili prywatni kierowcy Kawasaki: Toprak Razgatlioglu z Puccetti i Jordi Torres z Pedercini.