Triumf Lewandowskich

Zacięte wyścigi w pucharach markowych i sprintach, niesamowite przetasowania w dwugodzinnym wyścigu długodystansowym - sobota w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski obfitowała w niepowtarzalne emocje. Pierwszy wyścig Endurance w sezonie wygrali Adrian i Andrzej Lewandowscy.

Tor Poznań

Tor Poznań

Grzegorz Kozera

Wielkie emocje w pucharach

W sobotę na Torze Poznań rywalizację zainaugurowały dwa nowe puchary markowe. Pierwszym zwycięzcą w Trofeo di Serie został Nikodem Wierzbicki, a na podium stanęli jeszcze Piotr Ławski i Marcin Ganowski. Z kolei w debiutanckim biegu Mazda MX-5 Cup Poland triumfował Krzysztof Ratajczak przed Marcinem Fedderem i Grzegorzem Grzybowskim.

Trzeci sezon Toyota Racing Cup od zwycięstwa zaczął Jacek Jurecki, dla którego była to pierwsza wygrana w tym pucharze. Drugie miejsce zajął debiutant Kacper Osek, a na podium stanął jeszcze Tomasz Tomczak.

W sobotnim wyścigu 318IS Cup PL pierwszy linię mety przeciął Artur Lempert. Jako drugiego sklasyfikowano Michała Całka, a trzeci, po karze 5 sekund, był piątkowy zwycięzca Karol Wyka. Z kolei w Ecumaster Super S Cup najwięcej powodów do zadowolenia miał Adam Dębicki, który świetnie wykorzystał deszczowe warunki, przebił się na czoło stawki i zwyciężył z przewagą niespełn trzech sekund nad Tomaszem Pawlaczykiem. Trzeci był Adrian Lewandowski.

Triumf Jedlińskiego w D4 +3500

W rywalizacji najmocniejszych aut imponującą formę zaprezentował Marcin Jedliński (Mercedes AMG GT3). Reprezentant Olimp Racing wygrał wyścig w D4 +3500 z przewagą 23 sekund nad Andrzejem Lewandowskim (Lamborghini Huracan) oraz blisko 40 sekund nad Maciejem Bernacikiem (Porsche 911 GT3 Cup). W D5 +2000 triumf Jacka Zielonki w Radicalu SR8.

W kategorii D4 2000 sezon od zwycięstwa zaczął Bartosz Walkowiak (BMW E90), w DN 1 Sławomir Sławski (Kia Picanto), a w DN 2 Krystian Ciesiółka (Fiat SC Abarth).

Emocji nie brakowało też w zagranicznych seriach. W gościnnym występie cyklu TCR Eastern Europe triumfował Michal Makes za kierownicą Cupry TCR, drugi był Tomas Pekar w takim samym aucie, a trzecie miejsce zajął Szymon Jabłoński (Hyundai i30 TCR). W sumie w tym wyścigu wystartowało aż sześciu kierowców z Polski. W rywalizacji Renault Clio zwyciężył Yuuso Panttila.

Endurance dla Lewandowskich

W wyścigu Endurance karty rozdała pogoda. Wielka ulewa opóźniła start do rywalizacji o pół godziny, pierwsze okrążenia kierowcy pokonali za safety carem, a potem musieli przez dwie godziny radzić sobie na mokrym torze. W chaosie najlepiej odnaleźli się Adrian i Andrzej Lewandowscy, czyli syn i ojciec z Lamborghini Huracana. Dla Adriana był to debiut w tak mocnym aucie w tym wyścigu, Andrzej w Lamborghini kolekcjonuje trofea na wielu kontynentach. Miks młodości z doświadczeniem okazał się skuteczną kombinacją i pozwolił na zajęcie pierwszego miejsca na mecie po przejechaniu 59 okrążeń. Druga lokata dla duetu Dwernicki/Antoszewski w Porsche 911 GT3 Cup (14 sekund straty), a trzecią lokatę zajęli Walkowiak z Kaźmierczakiem (5 okrążeń straty), którzy triumfowali także w klasie D4 2000. Najszybsi w D4 1400 byli Szablewski z Chartem (Kia Picanto), a w klasie Ecumaster Super S Cup Walczak-Makowiecki z Lempartem.

W niedzielę od godz. 9:30 kwalifikacje, a od godz. 10.55 wyścigi sprinterskie.