Koniec sezonu ETCC.

Podczas ostatniej eliminacji Mistrzostw Europy Samochodów Turystycznych (ETCC) rozgrywanej na torze w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Alfa Romeo odniosła dwa zwycięstwa z Alfą Romeo 156 z teamu Autodelta, prowadzoną przez Gabriele Tarquini, zamykając z dobrym wynikiem sezon, który również dobrze został zainicjowany zwycięstwem na torze Monza.

Dzięki tym wynikom Autodelta Squadra Corse, oficjalny zespół Alfy Romeo w Mistrzostwach Europy Samochodów Turystycznych, zdobył tytuł mistrzowski w klasyfikacji zespołów przed BMW Team Deutschland. Gabriele Tarquini, mistrz z 2003 roku, utrzymał trzecią pozycję w sezonie, który okazał się jednym z najtrudniejszych i najbardziej zaciekłych w ciągu ostatnich kilku lat. Rzeczywiście, w końcowej klasyfikacji pierwsi trzej zawodnicy uplasowali się na przestrzeni zaledwie 5 punktów, przy czym pierwsi dwaj z równą liczbą punktów. Nowym mistrzem został Andy Priaulx (BMW).

Spośród wielu kierowców pretendujących do tytułu, Tarquini miał największą liczbę zwycięstw. Poczas 6 wyścigow jego Alfa 156 Autodelta osiągnęła najwyższy stopień podium, ale do tego należy jeszcze dodać wyniki jego kolegów z teamu - Fabrizio Giovanardi, młodego Brazylijczyka Augusto Farfusa oraz Anglika Jamesa Thompsona, zaproszonego przez team Alfa Romeo Autodelta do udziału w czterech wyścigach. Giovanardi zapisał się jednym zwycięstwem, jednym pole position oraz dwoma najszybszymi okrążeniami w wyścigu; Farfus - dwa razy pole position i trzy razy najszybsze okrążenie; Thompson – jedno zwycięstwo i raz na pole position. Alfa Romeo ustanowiła również rekord ilości startów z pole position: 5 razy na 10 eliminacji, wobec 3 dla BMW i 2 dla Seata.

Podczas dwóch wyścigów przeprowadzonych na nowym torze w Dubaju, angielski kierowca James Thompson dwukrotnie stanął na trzecim miejscu podium. Drugą pozycję podczas wyścigu 1 i 2 zajął Andy Priaulx (BMW). Farfus ukończył wyścig 1 na czwartej pozycji, natomiast podczas wyścigu nr 2 w wyniku zetknięcia z innym samochodem otworzyły mu się prawe drzwi, zmuszając go do zwolnienia tempa i postoju w boksie. Eliminacja w Dubaju okazała się pechowa dla Giovanardiego, który musiał się wycofać z udziału w wyścigu nr 1 z powodu uszkodzeń odniesionych podczas kolizji, natomiast wycofanie się z drugiego wyścigu było spowodowane zgaśnięciem silnika, podczas gdy zajmował trzecią pozycję.

Klasyfikacja wyścigu 1:

1. Tarquini (Alfa Romeo) 10 okrążeń w 22’20”396; 2. Priaulx (Bmw) - 3”759; 3. Thompson (Alfa Romeo) - 4”339; 4. Farfus (Alfa Romeo) - 7”843; 5. Diefenbacher (Seat) - 8”807; 6. J.Muller (Bmw) - 17”304; 7. Zanardi (Bmw) - 22”131; 8. Rangoni (Alfa Romeo) - 24”861.

Klasyfikacja wyścigu 2:

1. Tarquini (Alfa Romeo) 10 okrążeń w 22’18”952; 2. Priaulx (Bmw) - 4”043; 3. Thompson (Alfa Romeo) - 7”770; 4. Diefenbacher (Seat) 12”512; 5. D.Muller (Bmw) - 23”153; 6. Zanardi (Bmw) - 27”642; 7. Tavano (Alfa Romeo) - 27”917; 8. Bartyan (Alfa Romeo) - 32”005.

Klasyfikacja końcowa Mistrzostw Europy Samochodów Turystycznych

Kierowcy: 1. Prialux (Bmw) 111; 2. D.Muller (Bmw) 111; 3. Tarquini (Alfa Romeo) 106; 4. J.Muller (Bmw) 93; 5. Giovanardi (Alfa Romeo) 63; 6. Farfus (Alfa Romeo) 54; 7. Garcia (Bmw) 43; 8. Genè (Seat) 39; 9. Thompson (Alfa Romeo) 37.

Kontruktorzy: 1. Bmw 276; 2. Alfa Romeo 224; 3. Seat 95

Teamy: 1. Alfa Romeo Autodelta Squadra Corse 220; 2. Bmw Team Deutschland 205; 3. Bmw GBR-Bel-Lux 120; 4. Seat Sport 95.

ALFA ROMEO AUTODELTA SQUADRA CORSE

8 WYGRANYCH WYŚCIGÓW

6 razy zwyciężał Gabriele Tarquini:

Monza (ITA) wyścig 1, Valencia (SPA) wyścig 1, Imola (ITA) wyścig 1-2, Dubai (UAE) wyścig 1-2