Dużo emocji na Torze Poznań

Prawie 150 kierowców wzięło udział w: 6.

i 7. Rundzie Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Strefy Europy Centralnej FIA CEZ, 3. Rundzie Endurance Mistrzostw Strefy Europy Centralnej FIA CEZ, 3. i 4. Rundzie Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 5. i 6. Rundzie Wyścigowych Mistrzostw Polski – Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe GT3CCCE, 3. Rundzie Wyścigowych Mistrzostw Polski KIA LOTOS RACE, 3. i 4. Rundzie Mistrzostw Polski Pucharu 318 IS CUP PL, 2. Rundzie Mistrzostw Polski Hour Race, jakie odbyły się na Torze "Poznań" – Automobilklub Wielkopolski.Ta runda okazała się interesująca i emocjonująca. W niektórych klasach zacięta walka o zwycięstwo trwała do ostatnich metrów. W Porsche GT3 Cup wystąpił m.in. Robert Lukas, startujący jako gość, startujący w cyklu Porsche Supercup. Na Torze "Poznań" Robert Lukas w obu wyścigach przyjeżdżał na metę jako pierwszy, ale punkty do klasyfikacji MP zdobywali inni. W pierwszym wyścigu triumfował Piotr Wójcik, przed Marcinem Jedlińskim i Stefanem Oschmannem, natomiast w drugim najlepszy był Jedliński, przed Wójcikiem i Oschmannem.W Pucharze 318 IS CUP PL, z udziałem 26 kierowców, najlepszy okazał się Wojciech Smorawiński (A. Wielkopolski). W poprzedniej rundzie Smorawiński poniósł straty punktowe, dlatego teraz starał się je odrobić i to mu się udało. Po wygranych kwalifikacjach, w pierwszym wyścigu Wojciech Smorawiński wyprzedził rywali dość wyraźnie. Za nim finiszowali Mikołaj Jóźwiak i Mateusz Tokarski (obaj A. Wielkopolski). W drugim wyścigu Niesamowitą walkę o zwycięstwo stoczył ze Smorawińskim Szymon Rajczak (A. Wielkopolski), który bardzo długo prowadził. Jednak Smorawiński nie "odpuścił" i na finiszu wyprzedził Rajczaka różnicą 0,405 sek. Na trzeciej pozycji wyścig ukończył, podobnie jak wcześniej, Mateusz Tokarski. Tradycyjnie w tej klasie kilku kierowców nie ukończyło wyścigów, a powodem były awarie aut, bądź też zbyt ostra walka na torze.Z udziałem 34 aut, odbył się wyścig godzinny, w którym startowali kierowcy w różnych klasach. W D4 +3500 ccm, najlepszy okazał się Czech Marcel Kusin, jadący audi R8 LMS Ultra, który pokonał 36 okrążeń toru. Za nim na metę dojechali Robert i Wiesław Lukasowie w porsche 991. W D4 3500 ccm zwyciężył Krzysztof Zagórski w VW golf GTi. W klasie D4-1600 najlepsi byli Maciej Garstecki i Piotr Kowner jadący fiatem pandą. W klasie D4-2000 zwyciężył Bartłomiej Madziara (bmw E30), natomiast w klasie D4-Is Cup triumfował Robert Hudziak.Jak zwykle emocji, stłuczek, wypadków nie brakowało w 3. rundzie KIA Lotos Race. Po trzech kwalifikacjach, pierwszą trójkę na starcie tworzyli Jan Antoszewski, Marek Begier i Kamil Serafin (wszyscy A. Wielkopolski). Dwudziestu kierowców przez dwanaście okrążeń pierwszego wyścigu toczyło zaciętą walkę, ale na mecie jako pierwszy zameldował się Antoszewski. Drugi był Serafin, a trzeci był Szymon Jabłoński (A. Polski) ze stratą 0,5 sek. do Serafina. Tuż za nimi finiszowali Tomasz Magdziarz i Damian Litwinowicz (obaj A. Wielkopolski). Jeszcze bardziej emocjonujący był drugi wyścig. Prowadził Litwinowicz, jednak rywale ciągle naciskali. Pierwszy linie mety minął Antoszewski, jednak otrzymał karę 25 sekund i sklasyfikowany został na 14. pozycji. Zwyciężył Kamil Serafin, a drugie miejsce zajął Nikodem Wierzbicki (A. Wielkopolski), a trzecie Jabłoński. Walka o podium był nadzwyczaj zacięta, bo zawodnicy sklasyfikowani od drugiego do siódmego miejsca zmieścili się na mecie w odstępie półtorej sekundy. W klasyfikacji generalnej sezonu prowadzi Serafin (392 pkt.), przed Antoszewskim (385), Wierzbickim (361) i Litwinowiczem (354).Nieco spokojniej toczyła się walka w innych klasach. W klasie 2 Picanto oba wyścigi wygrał Piotr Litwinowicz. W klasie 3 dwukrotnie najlepszy był Aleksander Robak. W klasie 5 dwa razy najszybszy był Przemysław Wójcicki (A. Kujawsko-Pomorski). W klasie 6 Bartłomiej Madziara dwukrotnie był przed Mariuszem Pricopem. W klasie 8.1 Michał Ghany (A. Śląski) dwa razy finiszował jako pierwszy, podobnie jak Bartosz Idźkowski (A. Wielkopolski) w klasie 8.2. Z kolei w klasie 9 triumfował dwukrotnie Krzysztof Mncel (A. Wielkopolski). W mistrzowskiej klasie w połączonych wyścigach D4 3500 ccm i +3500 ccm, wygrywali: Aleksander Wojciechowski i i Marcin Jedliński w pierwszym dniu oraz Wojciechowski i Czech Richard Chlad w drugim dniu.Wyniki tej rundy na stronie internetowej PZM: http://www.tomexwyniki.pl/WSMP2017.HTMNastępne wyścigi samochodowe, 5. i 6. runda mistrzostw Polski na Torze "Poznań" – Automobilklub Wielkopolski w dniach 14-16 lipca 2017.fot. M. Sznek