Podium w debiucie Kacpra Sztuki

Kacper Sztuka z uśmiechem i satysfakcją zakończył trzy intensywne dni rywalizacji na torze Paul Ricard we Francji. Podczas pierwszej rundy włoskich mistrzostw Formuły 4, 15-letni kierowca z Cieszyna solidnie pracował podczas treningów, kwalifikacji i trzech wyścigów. Dwukrotnie uplasował się w połowie stawki, a raz wywalczył drugie miejsce w klasyfikacji debiutantów.

Kacper Sztuka, AS Motorsport

Po dziesięciu latach startów w kartingu, Kacper Sztuka rozpoczął w miniony weekend nowy rozdział swojej sportowej kariery. Starty w mistrzostwach włoskiej Formuły 4, to spory krok do przodu. Zwłaszcza, że debiutujący na tym poziomie cieszynianin jest najmłodszym zawodnikiem w stawce.

Piątkowe treningi pozwoliły przede wszystkim uporać się z kilkoma kluczowymi kwestiami. Po pierwszym z nich inżynierowie poprawili działanie hamulców. W kolejnym zespół techniczny nie trafił z wyborem ciśnień w oponach, ale te wszystkie przygody pozwoliły w sobotę wystawić do „czasówki” optymalnie ustawiony bolid.

Kacper Sztuka ukończył kwalifikacje na 21. miejscu i taką też otrzymał pozycję startową do pierwszego wyścigu. W otwierającej batalii ze starszymi zawodnikami, kierowca z Polski zajął 23. miejsce oraz siódme wśród debiutantów. - Na początku straciłem kilka pozycji, ale potem udało się zrewanżować skutecznymi atakami. Najbardziej emocjonujący moment miał miejsce na najdłuższej prostej jednego z końcowych okrążeń. W bardzo bliskiej odległości znalazło się sześć samochodów, a jeden z rywali dość optymistycznie zaczął przepychać się na przód grupy. Aby nie doprowadzić do kontaktu musiałem wyjechać na krawężnik. Na szczęście obyło się bez większych konsekwencji – relacjonował cieszynianin.

Drugi dzień rywalizacji zaczął się zdecydowanie lepiej! Kacper Sztuka z 23. pozycji przebił się na 13. Jednocześnie zajął drugie miejsce w klasyfikacji „rookie”. Tym samym w debiucie na torach Formuły 4 stanął na podium, ustępując tylko Lorenzo Patrese – synowi jednego z kierowców Formuły 1. W tym samym wyścigu 11. lokatę wywalczył drugi z Polaków – Piotr Wiśnicki.

W ostatnim, trzecim wyścigu rundy, Kacper Sztuka uplasował się na 19. miejscu oraz piątym wśród debiutantów. – To był mój pierwszy w życiu, wyścigowy weekend w dużych autach, bo wcześniej jeździłem tylko w gokartach. Jestem zadowolony z wyników, które udało mi się osiągnąć. Dobrze było stanąć na podium już podczas pierwszego startu we włoskiej Formule 4 – podsumował Kacper Sztuka.

- Mieliśmy dobre tempo na używanych oponach. Jest więc potencjał na kolejne rundy i postaram się poprawić wyniki w następnym wyścigu – dodał cieszynianin, którego czekają teraz trzy tygodnie przerwy. W pierwszy weekend czerwca zaplanowano bowiem drugą rundę zmagań na torze we włoskiej miejscowości Misano. Kacper Sztuka wystartuje tam jako trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej debiutantów.