Rekord toru Poznań

Tomas Kostka jadący Mercedesem C-Klasse DTM wystawionym przez Gravity-Charouz Racing, dwukrotnie poprawiał rekord Toru Poznań w kategorii samochodów turystycznych.

W sobotę podczas drugiego okrążenia 4. rundy FIA CEZ Circuit Trophy, Kostka wykręcił 1,24,483. Następnego dnia Czech poprawił swój rezultat, osiągając 1.24,401. Poprzedni rekord wynosił 1.25,223, należał do Vaclava Nimca (Mercedes CLK DTM) i pochodził z lipca 2008 roku.

Kostka w imponującym stylu wygrał sobotnią rundę w klasie E1 +3500 i wyprzedził drugiego na mecie Słowaka Miroslava Konopkę (Saleen S7R GT1) o ponad jedno okrążenie. Trzeci był Maciej Stańco (Ferrari 430 GT3), który stracił do Konopki nieco ponad siedem sekund. Kostka powtórzył triumf w niedzielę praktycznie w identycznym stylu. Za jego plecami toczyła się twarda walka o drugą pozycję. Znowu lepszy był Miro Konopka, ale trzeci Maciej Stańco stracił do niego tylko 3,965 s.

W klasie E1 3500, całe podium zajęli Czesi: 1. Marek Fried (BMW M3 GTR), 2. Petr Libal (BMW M3 GTR), 3. Zdenko Baran (Ferrari 430). W niedzielę ponownie zwyciężył Fried, a dwa kolejne miejsca na podium zajęli Zdenko Baran oraz Słowak Matej Konopka (Porsche 997).

Emocji nie brakowało w klasie E1 2000, gdzie walka o zwycięstwo trwała do ostatnich metrów. Najlepszy okazał się Słowak Matej Homola (Alfa Romeo 156), który wyprzedził Węgra Csabę Gaspara (Alfa Romeo 156) różnicą 0,864 s. oraz jego rodaka Norberta Nagya (Alfa Romeo 156) różnicą 1,317 s. W drugim, niedzielnym wyścigu zdecydowanie wygrali Węgrzy. Pierwszy był Nagy, wyprzedzając Gaspara (+13,955). Trzecią lokatę zajął Jan Kisiel (Renault Clio).

Interesującą walkę stoczono podczas 2. rundy FIA CEZ Trophy i mistrzostw Polski Endurance. Po dwóch godzinach rywalizacji zwyciężyli Miroslav Konopka i Teodor Myszkowski, jadący Porsche 911 GT3 RSR, którzy przejechali 71 okrążeń toru. Za nimi ze stratą 7 sekund finiszował duet Istvan Racz/Rudolf Machanek (Porsche 911 GT3 RSR). Trzecie miejsce, drugie w mistrzostwach Polski zajęli Mariusz Miękoś i Stefan Biliński (Porsche 911 GT3 Cup), którzy stracił do zwycięzców ponad 43 sekundy. Dwie następne załogi na mecie straciły do triumfatorów po jednym okrążeniu: 3. Matej Konopka i Zdeno Mikulasko (Porsche 997 GT3), 4. Maciej Stańco i Jacek Sadkiewicz (Ferrari 430 GT3).

Jeszcze w piątek pierwszy z dwóch wyścigów rozegrali kierowcy startujący w Wyścigowym Pucharze Polski, podzieleni na dwie grupy. Dramatycznie rozpoczęła się rywalizacja samochodów o większej pojemności silnika. Przy pierwszym starcie doszło do kolizji, w której ucierpialy dwa samochody. Powtórny start był pechowy dla trzech kolejnych aut, a najbardziej ucierpiało BMW 635 Krzysztofa Helwiga, które praktycznie nadawało się do kasacji. Kiedy wreszcie zawodnicy wystartowali po raz trzeci, już podczas walki na torze, z trasy wypadł Jacek Norkiewicz (VW Polo). Na mecie pierwszy w klasie 5 Open zameldował się Artur Lemke (Seat Leon Supercopa), drugi byl Dawid Bokiej (BMW E28) , a trzeci Bartosz Palusko (BMW 325i). Warto też dodać, że wszystkim zawodnikom, którzy uczestniczyli w kolizjach, na szczęście nic się stało. W drugiej rundzie rywalizacja przebiegła bez tak dramatycznych chwil. Lemke powtórzył swój sukces w sobotę, a Bokiej i Palusko zamienili się pozycjami na podium.

W drugiej grupie, w klasie 1N zwyciężył Miłosz Majewski (Fiat Seicento), wyprzedzając Jakuba Paczkowskiego (Fiat Cinquecento) i Michała Gadomskiego (Fiat Seicento). Druga, sobotnia runda należała do Paczkowskiego, a za nim finiszowali Łukasz Janiak (Fiat Ciquecento) i Bartosz Knast (Fiast Seicento). W klasie 1A, w piątek najlepszy był Konrad Wróbel (Fiat Seicento) i wyprzedził Krzysztofa Mencla (Fiat Cinquecento) oraz Karola Kołpaka (Fiat Seicento). Następnego dnia triumfował Mencel, drugi był Karol Wyka (Fiat Seicento), a trzeci Konrad Wróbel.