Truex pokonał mistrzów

Dominator na 1,5-milowych owalach, Martin Truex Jr wygrał Ford EcoBoost 400 na Homestead-Miami Speedway i został mistrzem Monster Energy NASCAR Cup Series.

37-latek z New Jersey pokonał trzech byłych czempionów - Kyle'a Buscha, Kevina Harvicka i Brada Keselowskiego.Dwukrotny mistrz NASCAR Busch Series (2004, 2005), Truex jeżdżący Toyotą Furniture Row Racing - zespołu z Denver, jedynego w serii spoza południowego wschodu USA - zaliczył 12 sezon w pucharowej serii NASCAR. Drugi raz wystąpił w Championship 4. W 2015 zajął czwarte miejsce. Odniósł 15 zwycięstwo, ósme w sezonie, pierwsze w Homestead.Obok sukcesów sportowych Truex przeżywa trudny rok. Jego dziewczyna Sherry walczy z chorobą nowotworową. Najlepszy przyjaciel kanadyjskiego crew chiefa Cole'a Pearna zmarł w sierpniu w wieku 35 lat. Członek zespołu, Jim Watson poniosł śmierć podczas wyścigowego weekendu w Kansas. Właściciel teamu, Barney Visser po ataku serca opuścił końcowe dwie rundy mistrzostw.Kyle Larson okazał się najszybszy w pierwszych dwóch segmentach Ford EcoBoost 400. Danica Patrick pożegnała się kraksą ze Stewart-Haas Racing. Na 142 okrążeniu pękła opona i samochód Daniki uderzył w ścianę Turn 2. Kasey Kahne nie ominął przeszkody. Płonący Ford z dziesiątką zatrzymał się przy zjeździe do depo.Martin Truex prowadził przez 78 z 267 okrążeń. Oddalił się na niemal 4 sekundy od Kevina Harvicka, ale musiał zaliczyć jeszcze jeden pit stop. Pomogła mu przygoda brata Kyle'a Buscha - Kurta. Ford z numerem 41 uderzył w ścianę na 226 okrążeniu i zarządzono piątą neutralizację. Czołówka zjechała na tankowanie i zmianę opon.Po restarcie (233) Truex miał za sobą Harvicka, Kyle'a Buscha, Logano, Hamlina, Larsona, Kensetha i Keselowskiego. Joey Logano przebił się na P2. Kyle Busch odrobił dwusekundową stratę. Wyprzedził Logano (243), a następnie Harvicka (249). - Potrzebuję pomocy - mówił przez radio Truex, który podczas dublowania miał w zapasie już tylko pół sekundy. Larson, lider przez 145 okrążeń, dogonił dwie Toyoty. Nowy mistrz wygrał wyścig z przewagą 0,6 sekundy.Matt Kenseth zakończył regularne starty ósmą lokatą. Dale Earnhardt Jr, czternaście razy najpopularniejszy kierowca mistrzostw, zajął 25 miejsce w ostatnim starcie.