Zwycięstwo Kristenssona i Johanssona

Tom Kristensson i Andreas Johansson wygrali 41. Rajd Podlaski.

Rajd Podlaski

Autor zdjęcia: Maciej Niechwiadowicz

Tegoroczny Rajd Podlaski stanowił drugą odsłonę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, pierwszą szutrową. Zawody były też inauguracją mistrzostw Litwy 2022.

Tom Kristensson i Andreas Johansson zdominowali rywalizację zasiadając w Hyundaiu i20 R5 zespołu Kowax 2BRally Racing. W mistrzostwach Polski na swoje konto zapisali osiem z dziewięciu odcinków specjalnych, w tym byli najszybsi na końcowym Power Stage. W litewskim czempionacie triumfowali Dominykas Butvilas i Renatas Vaitkevicius. W nieoficjalnych łącznych wynikach Butvilas ustąpił Szwedowi o 27,9s. Dla Kristenssona to pierwszy w karierze triumf w generalce.

W stawce RSMP zwycięzcy pierwszej rundy - Rajdu Świdnickiego-Krause - Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel, stanęli na drugim stopniu podium (50,6s). Załoga Skody Fabii Rally2 evo w barwach Orlen Team była trzecia na ostatnim oesie. Trójkę skompletowali Estończycy - Gregor Jeets i Timo Taniel (+1:25.1), również podążający rajdówką czeskiego producenta. Duet ten, nie zbierał punktów do mistrzostw Polski.

Maciej Lubiak i Grzegorz Dachowski finiszowali 23,7s za podium, notując piąty czas na Power Stage.

Krzysztof Bubik w tym rajdzie pierwszy raz w karierze zasiadał za kierowcą auta Rally2. Postawił na Skodę Fabię R5. Pilotowany przez Adriana Sadowskiego był piąty, 1:53.6 za zwycięzcami, niespełna pięć sekund za Lubiakiem. Duet ten wykręcił drugi czas na Power Stage.

Po ostatniej próbie na szóste miejsce spadli Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (+1:59.9). Siódme miejsce zajęli Zbigniew Gabryś i Daniel Dymurski (+2:16.2). Zaliczając tylko szutrową część sezonu, debiutując w Polo R5 - Radosław Typa, wraz z Łukaszem Sitkiem uplasowali się na ósmej lokacie (+2:55.2), a Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski po wczorajszych problemach z hamulcami, na dziewiątej (+4:04.0). Dziesiątkę zamknęli Robert Kocik i Sebastian Wach (+5:43.5), sklasyfikowani na piątej pozycji w mistrzostwach Litwy.

Maciej Stolarski i Bartosz Dzienis, którzy zajęli jedenaste miejsce w generalce, wygrali klasę NAT2. Załoga Mitsubishi Lancera Evo X w pokonanym polu zostawiła Marka Roeflera i Marka Bałę (+1:43.6) oraz Tomasza Ociepę i Kamila Kozdronia (+8:38.7).

Kamil Bolek i Łukasz Jastrzębski samotnie dotarli do mety w klasie 3. Zajęli dwunaste miejsce w rajdzie.

Gracjan Predko i Sebastian Sadowski uplasowali się na czternastej pozycji i triumfowali w 2WD i klasie 4. W ośce o ponad minutę pokonali zwycięzców NAT3 - Krzysztofa Polaka i Bożydara Grzywaczewskiego. W klasie 4 trójkę skompletowali Grzegorz Bonder i Kamil Heller (+2:48.9) oraz Sebastian Teter i Michał Marczewski (+6:10.9). W NAT3 za Polakiem byli Jacek Sobczak i Mateusz Pawłowski (+3:26.2) i Łukasz Nowicki z Patrykiem Olejniczakiem (+29:31.9).

W HR2 zostali sklasyfikowani tylko Paweł Wysocki i Jakub Zalega. W NAT4 Paweł Latos i Dominik Ragiel.