Sanders na osłodę

Daniel Sanders najlepiej spisał się w motocyklowej stawce na pierwszym etapie Rajdu Dakar 2023.

#18 Red Bull GASGAS Factory Racing: Daniel Sanders

Autor zdjęcia: Red Bull Content Pool

Daniel Sanders, reprezentant zespołu GasGas, najszybciej pokonał pierwszy etap liczący 368 kilometrów. Na wszystkich punktach kontrolnych notował drugi czas, na mecie wskakując na pierwsze miejsce. Wynik ten z pewnością jest pewnym pocieszeniem dla zespołu. Ich drugi z reprezentantów, jeden z faworytów, Sam Sunderland, zaliczył wywrotkę na 54 kilometrze i pożegnał się dalszym udziałem w 45 edycji maratonu.

Na trzech kolejnych pozycjach, na pętli koło Sea Camp uplasowali się zawodnicy zasiadający na motocyklach Hondy, w tym dwaj przedstawiciele fabrycznej stajni. Pablo Quintanilla był wolniejszy o siedem sekund, a Ricky Brabec o kolejne trzy.

Tuż za etapowym podium znalazł się Joan Barreda Bort jadący w barwach Monster Energy JB Team. Do trójki zabrakło mu dziesięciu sekund.

Można było spodziewać się etapowego zwycięstwa Masona Kleina, który widniał na pierwszym miejscu na wszystkich punktach kontrolnych. Ostatecznie jednak zapisano mu piąty rezultat, taki sam jak Kevinovi Benavidesowi, gorszy o 54 sekundy od zwycięzcy.

Siódmy był zwycięzca prologu Toby Price. Dziesiątkę skompletowali Skyler Howes, Adrien van Beveren, Jose Ignacio Cornejo.

Maciej Giemza, który jako szósty ruszał do niedzielnego odcinka specjalnego, zajął 23 miejsce.

Sanders objął prowadzenie w rajdzie, jest minutę przed Barredą. Brabec traci minutę i piętnaście sekund.

Z rywalizacją pożegnał się dzisiaj również Bradley Cox. Rozbił się po wyskoku z oberwanej wydmy. W momencie kraksy liderował w Rally2. Został zabrany helikopterem do szpitala. Po badaniach stwierdzono zwichnięcie ręki.